Co to jest Elixir?

0

elixirSystem Elixir funkcjonuje w ramach KIR S.A. (Krajowej Izby Rozliczeniowej). Jest to międzybankowy system pośredniczący w elektronicznej wymianie komunikatów o zleceniach płatniczych oraz wierzytelnościach. Elixir jest systemem rozrachunku netto, co oznacza, że zlecenia do zaksięgowania na rachunakch banków są wynikiem kompensaty wzajemnych zobowiązań i należności banków na podstawie indywidulanych zleceń płatniczych klientów.

Aplikacją oddziałową systemu, czyli taką, która umożliwia obsługę systemu ze strony banku, jest ELIXIR-OK. Apliakcja ta pozwala wczytywać komunikaty o zleceniach płatniczych, weryfikuje ich poprawność i przygotowuje je do wysyłki do aplikacji centralnej systemu. Za pomocą tej aplikacji banki również odbierają kierowane do nich zlecenia płatnicze.

ELIXIR umożliwia także uczestnikom systemu wymianę informacji, w postaci komunikatów informacyjnych i reklamacyjnych. Pierwszy typ służy do przekazywania dowolnej treści, zaś drugi umożliwia komunikację w zakresie błędów zauważonych w rozliczonych wcześniej komunikatach.

ELIXIR działa na zasadzie sesji rozliczeniowcych. To znaczy, że rozliczenia komunikatów przysyłanych do systemu nie odbywają się na bieżąco tylko w okreslonych momentach dnia. Obecnie system obsługuje 3 sesje w ciągu dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here