Karta debetowa – plastik, który wiele może

Karta debetowa do konta osobistego - najpopularniejszy typ karty płatniczej wydawanej do rachunku. Dowiedz się, jakie ma funkcje!

0

karta platniczaDo każdego konta osobistego dodawana jest tak zwana karta debetowa. Jest to zwyczajna karta płatnicza połączona z rachunkiem, która umożliwia wykonywanie transakcji bezgotówkowych. Wbrew nazwie, nie służy do korzystania z limitu kredytowego czy linii debetowej, choć może, jeśli przyznane zostały przez bank. Pozwala zaś na korzystanie z salda dostępnego na RORze w terenie, poza bankowością internetową i placówką banku.

Karta płatnicza i debetowa pozwala na zdalny dostęp do środków z konta. Dzięki niej klient banku może:

– wypłacać gotówkę w bankomatach

– wpłacać pieniądze we wpłatomatach

– sprawdzać saldo rachunku w bankomatach

– płacić za zakupy w punktach, w których są terminale na karty płatnicze

– płacić za zakupy w Internecie

Na chwilę obecną wiodącymi wydawcami kart płatniczych są firmy takie jak: Visa International, Master Card International, Dinners Club, American Express oraz JCB. W Polsce większość banków proponuje karty Master Card i Visa.

Płatności

Jak już było wspomniane, kartą debetową można dokonywać płatności w sklepach, punktach handlowych i usługowych posiadających terminale na karty płatnicze. Płatności kartą mogą być tradycyjne (po wsunięciu jej do terminala podaje się autoryzacyjny kod PIN) bądź zbliżeniowe (wykonywane offline, bez konieczności podawania pinu, po przyłożeniu karty do terminala, wymagające karty z obsługą funkcji PayPass). Płatności internetowe dokonywane mogą być z osobistych, autoryzowanych kont serwisów transakcyjnych, w których podaje się dane karty w celu jej użycia do zapłat zakupy. Płacenie kartą w dowolny sposób nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Opłacają je dostawcy terminali, serwisy transakcyjne bądź właściciele punktów, w których można płacić w ten sposób.

Bankomaty i wpłatomaty

Karta debetowa umożliwia klientowi banku i posiadaczowi rachunku na wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce, a często i w Europie oraz na świecie. Większość bankomatów oferuje do wypłaty kwoty, które są wielokrotnościami wartości 50 złotych, choć zdarzają się i takie miejsca, w których można wypłacić nawet 10 złotych. Wypłaty z bankomatów własnych banku, w którym klient posiada konto są bezpłatne. Korzystanie z bankomatów obcych może być darmowe lub dodatkowo płatne. Zazwyczaj za wypłatę gotówki z bankomatu innej sieci płaci się prowizję w wysokości do kilku złotych lub równą od 1 do 5% kwoty transakcji.

W bankomatach można również sprawdzić stan konta i kwotę dostępną na rachunku. Warto wspomnieć, że tylko bankomaty sieciowe banku, w którym jest rachunek przypisany do karty wyświetlają zawsze właściwe saldo, inne mogą mieć opóźnienia w przesyle danych bądź uniemożliwiać odczytanie kwoty dostępnej na koncie. Sprawdzenie stanu konta w bankomacie to bardzo praktyczna funkcja, ale często dodatkowo płatna. Za jednorazowe wyświetlenie salda dostępnego rachunku banki pobierają prowizję od złotówki do kilku złotych i tu uwaga – nawet w bankomatach do nich należących!

Wpłatomaty wyglądają jak bankomaty, lecz mają inną funkcję.  Umożliwiające zasilanie konta bez konieczności wizyty w placówce banku i przy użyciu karty debetowej. Nie każdy bank posiada swoje wpłatomaty, nie każdy bank daje klientowi opcję korzystania z tej funkcji, nie każda karta może być użyta we wpłatomacie innego banku. W każdym jednak z wypadków, korzystanie z wpłatomatów może być bezpłatne (jeśli są to urządzenia danego banku) bądź dodatkowo płatne (prowizyjnie lub procentowo, we wpłatomatach obcych).

Opłata miesięczna za kartę

W każdym banku przewiduje się miesięczną opłatę za korzystanie z karty debetowej.  Może ona być zniesiona w przypadku, gdy klient wykona w okresie rozliczeniowym transakcje bezgotówkowe na określoną kwotę minimalną. Opłata za użytkowanie karty debetowej na chwilę obecną w Polsce waha się od kilku do kilkunastu złotych w skali miesięcznej. Jest ona anulowana, gdy środek płatniczy zostanie ukradziony i zablokowany, bądź klient zrezygnuje z jego używania i zwróci go do banku.

Karta debetowa to najpopularniejszy typ karty płatniczej wydawanej do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Polsce. Ten prostokątny, lekki środek płatniczy, mieszczący się w każdym portfelu jest już standardem, z którego rezygnuje naprawdę niewielka ilość posiadaczy kont osobistych.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z serii „ABC kont osobistych”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here