Konto bankowe – nieoczywiste zalety

Konto bankowe ma pewne nieoczywiste zalety. Poznajcie je już dziś z Destro!

0

konto bankoweKonto osobiste, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ROR – różnie je nazywamy. Wszyscy je posiadamy, w końcu konto bankowe to bardzo ważny filar naszych finansów. To na nie otrzymujemy wynagrodzenie, to ono jest dla nas podstawą zarówno do brania kredytów jak i oszczędzania pieniędzy.

W dzisiejszych czasach naprawdę warto mieć konto bankowe. To, jakie daje korzyści, przekracza możliwości pojmowania zwykłego człowieka. Spójrzmy na nieoczywiste zalety mądrego korzystania z konta bankowego.

Wydatki bezgotówkowo

Posiadając konto bankowe, o chowaniu pieniędzy w skarpetki  i gotówce na co dzień możemy zapomnieć. Większości opłat dokonujemy bezgotówkowo, robiąc przelewy z bankowości internetowej (za telefon, internet, telewizję, czynsz, prąd, gaz, wodę, zakupy online). Ogromna ilość punktów handlowych, a nawet usługowych obsługuje terminale na karty płatnicze, więc i korzystając z nich nie potrzebujemy fizycznych pieniędzy. Nawet jeśli gotówka jest nam niezbędna, szybko wypłacamy ją w bankomacie i już.

Jakie czerpiemy korzyści z takiego postępowania? Przede wszystkim, wydajemy mniej. Gdy posiadamy gotówkę, sklepy stoją przed nami otworem. Kusi nas, by kupić przekąskę za parę złotych, pożyczyć znajomemu na piwo i tak dalej. Kiedy mamy kartę, robimy zakupy tylko wtedy, kiedy rzeczywiście tego chcemy. W wielu sklepach mamy minimalny limit transakcji kartą, dlatego nie wpadamy do nich po pierdoły, przedmioty będące chwilowymi zachciankami. W rezultacie – wydajemy mniej, a mamy więcej.

Co jeszcze? Mamy pełną kontrolę nad swoimi wydatkami. Nie musimy prowadzić osobistej księgowości, robi to za nas bank. Każda wydana złotówka jest zapisana w historii naszego konta. Łatwo jest nam ocenić, na co wydajemy najwięcej, na czym możemy oszczędzić. Wyciąg z rachunku przydaje się również w sprawach urzędowych, sądowych i staraniach o kredyt czy pożyczkę. Bez rachunku bankowego i historii dużo ciężej jest potwierdzić deklarowaną kondycję finansową.

Bezpieczeństwo finansowe

Konto bankowe daje nam niezbędne bezpieczeństwo finansowe. Każda dokonana przez nas transakcja, przelew i opłata zapisuje się w systemie, jest zarejestrowana przez niezależny, obiektywny organ. Co to daje? Nikt już nie wmówi nam, że nie mu nie zapłaciliśmy, ponieważ jesteśmy w stanie błyskawicznie udowodnić, że było inaczej. Pracodawcy również nie będą nam „nawijali makaronu na uszy” – gdy będziemy czekali na przelew od nich za długo, bądź dostaniemy za mało pieniędzy, łatwiej nam będzie dochodzić swoich roszczeń.

To, że nasze pieniądze znajdują się w banku, a nie przy nas czy w naszych domach również wpływa na nasze bezpieczeństwo. Nie jesteśmy potencjalnymi ofiarami złodziei, ponieważ nie jesteśmy dla nich atrakcyjni. Nie nosimy przy sobie dużej gotówki, a nasze karty obsługujemy pinem, znanym tylko nam. W domach nie mamy kasetek z oszczędnościami, ponieważ wszystkie trzymamy na koncie. Jesteśmy pod tym względem lepsi od na przykład emerytów odbierających świadczenia emerytalne z poczty i niosących je do domów.

Zastanówmy się wspólnie z Destro, dlaczego jeszcze warto mieć konto osobiste? Macie jakieś pomysły? Zapraszamy do dzielenia się nimi.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy niedowiarków do tego, że konto bankowe to dobry wynalazek, który warto mieć. Może nieco kosztować, jak już dowiedzieliśmy się z ostatnich artykułów w serii, ale może też być bezpłatne. Dlatego mimo awersji warto je założyć, dla spokoju ducha, pewności, kontroli, bezpieczeństwa i poprawy kondycji finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here