Jak walczyć o odszkodowanie?

Należy Ci się odszkodowanie? Zobacz, jak o nie walczyć!

0

ubezpieczenieŻycie bywa nieprzewidywalne, ludzie na co dzień ulegają różnego rodzaju wypadkom. W ich wyniku niekiedy mają niemałe problemy zdrowotne, prywatne i finansowe. Powstałe szkody z założenia powinny być likwidowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Te jednak za nic w świecie nie chcą oddawać poszkodowanym środków finansowych, które rzeczywiście mogłyby je zrekompensować. Na szczęście, pieniądze po prostu im się należą. Trzeba tylko wiedzieć, jak o nie walczyć.

Trwały uszczerbek na zdrowiu

Jest to podstawowe kryterium oceny wysokości odszkodowania, jedyne powszechnie uwzględniane w postępowaniu odszkodowawczym. Wyliczane jest na podstawie powagi i konsekwencji urazów i chorób powstałych w wyniku wypadku. Niestety, wskaźnik uszczerbku na zdrowiu ma charakter teoretyczny, praktycznie nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością. Na przykład złamanie, które wyłączyło człowieka na parę miesięcy z życia, ale zagoiło się prawidłowo, daje tylko kilka procent trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciela mało interesuje, że kość nadal boli, a dana osoba nie może uprawiać pewnych sportów – skoro nie powstał staw rzekomy, oznacza to, że jest praktycznie zdrowa. Towarzystwo ubezpieczeń wylicza odszkodowanie, wyciągając procent z całkowitej kwoty ubezpieczenia równy trwałemu uszczerbkowi na zdrowiu. Jak można się domyślić, jest ono krytycznie niskie. Jeżeli ma się co do niego wątpliwości, a konsekwencje wypadku są trwałe, czyli uraz lub choroba wciąż są dokuczliwe, warto wnieść o komisję lekarską. Większość towarzystw ubezpieczeniowych bowiem wylicza trwały uszczerbek na zdrowiu zupełnie zdalnie, na podstawie dokumentacji medycznej, która jak wiadomo nie zawiera istotnych z punktu widzenia poszkodowanego niuansów. Dzięki komisji lekarskiej można udowodnić, że nie jest się tak do końca zdrowym.

Zwrot kosztów

Powstające w wyniku leczenia klinicznego, poszpitalnego i rehabilitacyjnego koszty często niebanalnie wpływają na domowy budżet. Warto wiedzieć, że można się starać o ich zwrot. Trzeba przedstawić ubezpieczycielowi wszystkie rachunki dotyczące wydatków związanych z konsekwencjami wypadku. Mogą to być paragony z aptek, w których kupowane były antybiotyki, leki przeciwbólowe, opatrunki, maści i zastrzyki, czy też te ze sklepów i wypożyczalni medycznych, w przypadku jeśli konieczne było dostarczenie stabilizatorów, specjalnego obuwia, kul, wózków inwalidzkich i tym podobnych. Ubezpieczyciel ma również obowiązek zwrotu kosztów wydatków na benzynę czy też środki komunikacji publicznej lub prywatnej, związane z dojazdami do placówek medycznych i rehabilitacyjnych. Można również wnosić zwrot kosztów niebezpośrednio związanych ze zdarzeniem. Na przykład, jeżeli poszkodowanego ominął wyjazd na wakacje ze względu na konsekwencje wypadku, może starać się o zwrot środków, jakie stracił w związku z rezygnacją z niego. Trzeba także pamiętać, że poszkodowanemu należy się zwrot kosztów opieki osób trzecich i nie istotne jest, czy były nimi wynajęte pielęgniarki, czy też najbliżsi z rodziny. Jeżeli osoba chora wymagała dodatkowej opieki, pomocy przy ubieraniu, myciu się, zmianach opatrunków i innych tego typu czynnościach, należy określić w jakim wymiarze godzinowym była ta opieka zapewniona oraz dostarczyć ubezpieczycielowi odpowiednie, ręcznie podpisane oświadczenia opiekunów.

Odszkodowanie za dalsze konsekwencje

Urazy i choroby często wymagają leczenia operacyjnego lub zabiegowego. Po nim powstają na ciele blizny cięte, które muszą być starannie pielęgnowane – smarowane, naświetlane, masowane. Bardzo często i tak pozostają już na zawsze. Jeśli chciałoby się je usunąć, trzeba byłoby zapłacić niemałe wynagrodzenie chirurgowi plastykowi. Jeżeli blizn jest sporo lub są naprawdę duże, ewentualnie znajdują się w widocznych miejscach – w obrębie twarzy, rąk, czy też na nogach, można z powodzeniem wnieść o komisję lekarską z chirurgiem plastykiem, który oceni jak bardzo są one uciążliwe i nieestetyczne. Jest spora szansa na odzyskanie odszkodowania za oszpecenie ciała. Dodatkowo, trzeba mieć świadomość, że niektóre choroby i urazy wyłączają z życia zawodowego i naukowego. W sytuacji, w której poszkodowany w wyniku wypadku musiał zrezygnować z pracy lub szkoły, trzeba udowodnić ubezpieczycielowi, że konsekwencje nieszczęśliwego zdarzenia miały istotny wpływ na te aspekty życia. Można liczyć na spore odszkodowanie z tego tytułu.

Jeżeli jesteś po wypadku, walcz o swoje. Możesz otrzymać wysokie odszkodowanie, szczególnie jeżeli zdarzenie istotnie wpłynęło na Twoje życie. Nie obawiaj się i wnoś o komisje lekarskie, zwroty kosztów i odszkodowania za konsekwencje zdarzenia. Nie czujesz się na siłach, aby zajmować się tym samodzielnie? Zgłoś się do kancelarii adwokackiej, która zaoferuje Ci profesjonalną pomoc. Nie poddawaj się!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here