Jak wybrać dobry bank?

Jak wybrać dobry bank? Czym się kierować przy wyborze? Przeczytaj i przekonaj się!

0

bankPlanujesz zmianę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i banku? Chcesz otworzyć pierwsze w życiu konto osobiste? Zastanawiasz się, jaki bank może mieć dla Ciebie najlepszą ofertę? Jeśli nadal masz wątpliwości, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym charakteryzuje się dobry bank.

Według prawa bankowego obowiązującego w naszym kraju, bank może być:

– państwowy: tworzony przez Radę Ministrów, zarządzany przez radę nadzorczą i zarząd powołane przez prezesa RM,

– spółdzielczy: zakładany przez osoby fizyczne w liczbie wymaganej do założenia spółdzielni,

– spółką akcyjną: zakładaną przez osoby fizyczne i firmy (przynajmniej 3 organy), zarządzane przez radę nadzorczą złożoną z kandydatów wybieranych przez akcjonariuszy

Wszystkie banki podlegają Komisji Nadzoru Bankowego i muszą mieć odpowiednie uprawnienia i licencje na świadczenie usług o charakterze bankowym. Teoretycznie więc, wszystkie są godne zaufania, lecz czy na pewno?

Niekoniecznie, bowiem każdy bank tak naprawdę rządzi się swoimi prawami. Powszechne standardy są ogólnikowe, a prawo Polskie niedoprecyzowane, dlatego banki zarabiają tam gdzie mogą, sale kombinując. Oczywiście, nie jest powiedziane, że robią to tylko w złą stronę.

Dobre banki stawiają na rozwój i stale starają się dopasowywać do klienta. Dzięki temu zdobywają niemałą popularność i zaufanie wśród obywateli naszego kraju. Stąd, polecamy Ci wybór tego banku, którego placówki, logo i nazwa są Ci dobrze znane od przynajmniej kilku lat. Oznacza to w praktyce skorzystanie z oferty jednego z największych i najbardziej doświadczonych banków w Polsce. Zaufaj nam – możesz na tym tylko skorzystać.

Dlaczego nie warto myśleć o zakładaniu konta osobistego w mniej znanym banku? Ponieważ brak doświadczenia jego założycieli, niewielka ilość klientów i małe zarobki sprawiają, że bank taki stoi w miejscu. Może oferować ciekawe, tanie konto, ale czy:

– zapewnia dostęp do bankowości internetowej bądź mobilnej?

– dostarcza niezawodną, wielofunkcyjną kartę debetową do rachunku, od jednego z wiodących światowych wydawców?

– posiada chociaż kilkadziesiąt własnych bankomatów w kraju?

– ma przynajmniej kilkanaście własnych placówek w Polsce?

– umożliwia Ci rozmowę z doradcą bankowym w przynajmniej dwóch bliskich Ci w miarę miejscach?

– ma wyrobione wysokie standardy obsługi klienta?

– często księguje transakcje na rachunkach, czy robi to tylko w dni robocze, raz na dobę?

– obsługuje transakcje walutowe i międzynarodowe?

– ma doświadczenie w prowadzeniu transakcji na bardzo wysokie kwoty?

– rozwija swoją ofertę?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś „nie”, wróć do poprzedniego akapitu i wybierz taki bank, który jest znany i popularny. Banki powstają jak grzyby po deszczu, często jedynie po to, aby promować duże firmy czy marki, a czasami dla prania brudnych pieniędzy. Tylko te, które są w stanie przetrwać i stale się rozwijać, są warte uwagi.

Ciężko Ci podjąć decyzję? Nie załamuj się! Skorzystaj z porównywarek kont osobistych, forów dyskusyjnych i innych informacji, które znajdziesz w Internecie. Zbierz ulotki, poczytaj co o banku mówi jego biuro prasowe. Odpowiedni bank znajdzie Cię sam – jakiś element jego oferty wyjątkowo Ci podpasuje i podpowie Ci, że to ten jedyny.

Czy już wybrałeś swój bank? Mamy nadzieję, że tak. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z serii „ABC Kont osobistych”. Zachęcamy do czytania!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here