Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego we frankach?

1

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW przypadku gdy posiadamy kredyt w walucie obcej najłatwiej jest zmniejszyć wysokość spłacanej raty poprzez spłacanie jej w walucie kredytu.

Można spłacać w kasie banku lub przelewem walutowym (dla franka będzie to przelew SWIFT) – taką możliwość dała tzw. ustawa antyspreadowa. Część klientów będzie musiała podpisać aneks do umowy w celu spłacania kredytu w jego walucie – najlepiej podpytać w danym banku jakie warunki trzeba spełnić aby spłacać kredyt w kasie lub przelewem SWIFT.

Wracając do samej spłaty – idealnie jest gdy posiadamy źródło dochodu w walucie kredytu. Jeśli takiego nie mamy to trzeba poszukać miejsca gdzie taniej kupimy walutę niż dotychczas (bo obecnie spłacając w PLN też kupujesz walutę w banku, w którym masz kredyt).

Jednym z najtańszych źródeł waluty są kantory internetowe. Wybór jest bardzo duży. Oprócz samych kursów walut w kantorze, trzeba również zwracać uwagę na opłatę za wysłanie przelewu do banku, w którym masz kredyt oraz na renomę samego kantoru.

Innym źródłem tańszej waluty mogą być inne banki. Tutaj też warto zwracać uwagę na opłatę za wysłanie przelewu do naszego banku. Po doliczeniu opłaty może się okazać, że jesteśmy stratni na tym całym interesie z szukaniem tańszej waluty.

Na samym końcu polecę rozwiązanie które sam stosuję. Wybrałem bank ze względu na to, że mam do nich większe zaufanie niż do kantorów internetowych. Same kursy są na podobnym poziomie jak w kantorze i przelewy SWIFT do mojego banku gdzie mam kredyt są za darmo.

Podaję linka do rejestracji (w linku jest mój kod promocyjny, dzięki któremu mogę dostać 20 zł jeśli zarejestrujesz się i zaczniesz korzystać z wymiany walut)

kantor.aliorbank.pl

Zaoszczędzam na tym ok 50 zł miesięcznie, co w skali roku daje 600 zł. 30 letni kredyt i mam już 18 000. Przykładowo w chwili obecnej (2014-01-31 15:14) kurs chf/pln w moim banku to 3,5874 a w kantorze Aliora 3,4903 co dla raty 450 CHF daje 43,7 PLN oszczędności.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here