Czy dom szkieletowy jest bezpieczny i wytrzymały?

1

Budynki w tej technologii, jak wszystkie inne, nie są całkiem wolne od zagrożeń związanych z szalejącymi żywiołami.

Większość pożarów w domach szkieletowych, powodowana jest błędami. Przede wszystkim dotyczą one instalacji elektrycznej. Przy odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji, zastosowaniu zgodnych z normami materiałów i wystarczającej liczby bezpieczników nie będzie możliwości wystąpienia pożaru wywołanego zwarciem elektrycznym.

Drugie w kolejności zagrożenie w domach drewnianych pochodzi od systemu kominkowego i kominka. Do budowy takiego domu powinno się używać kominów wentylowanych, które oprócz szczelnego wkład ceramicznego i izolacji z wełny mineralnej są dodatkowo zabezpieczone przed przegrzaniem. Obowiązkowe jest stosowanie wentylowanych kominków wykonanych z ognioodpornych bloczków keramzytowych. Dla bezpieczeństwa pożarowego ważne jest również czyszczenie komina (dwa razy w roku). Nie wystarczą do tego środki chemiczne.

Elastyczna konstrukcja drewniana sprawia, że dom nie staje na drodze wiatru jako przeszkoda, ale odbiera część siły jego uderzenia, częściowo ją amortyzując. Aby budynek drewniany poradził sobie z wiatrem, musi być mocno przytwierdzony do fundamentów – za pomocą zabetonowanych stalowych kotew. Nie można też oszczędzać na śrubach i łącznikach zespalających poszczególne elementy konstrukcji i więźbę dachową. Ważne jest również odpowiednie przeszklenie okien. Zalecane są szyby antywłamaniowe klasy P2 lub P4, które nie pękną pod wpływem uderzeń podmuchu wiatru.

W przypadku powodzi, jeśli zalanie jest niewielkie i woda nie stoi zbyt długo, konstrukcję domu można osuszyć i odrestaurować.

1 KOMENTARZ

  1. Co za bzdury! A w budynku murowanym pożar nie może sie zacząć od zwarcia instalacji elektrycznej? Albo od kominka?!!! Przecież najpierw palą się meble- i to jest największe zagrożenie. W domu szkieletowym ściany są pokryte gipsem który jest NIE PALNY a wewnetrzna izolacja ścian to wełna mineralna(zwana niepoprawnie watą szklaną) jest też NIE PALNA. Tak więc to czy dom spłonie czy nie zależy od mebli 😛

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here