Jak dobrać klimatyzację?

0

klimatyzacjaWybór odpowiedniego systemu klimatyzującego nie należy do rzeczy łatwych, istnieje bowiem wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Inne typy klimatyzatorów stosuje się bowiem w pomieszczeniach mieszkalnych, inne w biurach czy budynkach użyteczności publicznej.

Dobór klimatyzacji najlepiej zostawić profesjonalnej firmie, w przeciwnym wypadku możemy ani trochę nie być zadowoleni z efektów inwestycji – klimatyzator będzie zużywał zbyt dużo energii elektrycznej, bądź też chłodzenie i wymiana powietrza będzie niewystarczająca, co sprawi że nie będzie zapewniać żadnego komfortu.

Warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytania, jakie z pewnością zada instalator projektujący klimatyzację pomieszczenia. Przede wszystkim będzie to pytanie o ilość pomieszczeń, które chcemy klimatyzować – w przypadku jednego pomieszczenia wystarczy klimatyzator okienny, jeśli pomieszczeń tych jest więcej można stosować systemy takie jak multi-split, gdzie do jednego klimatyzatora okiennego podłączonych jest kilka urządzeń wewnętrznych. Poza liczbą pomieszczeń ważną kwestią są wymiary tych pomieszczeń, ich kubatura, liczba okien i ich współczynniki przenikania ciepła. Rzecz jasna uwzględnić trzeba liczbę osób, które przebywają w pomieszczeniu, ale także liczbę urządzeń elektrycznych, które pracując emitują ciepło. Powierzchnia przeszkleń i nasłonecznienie budynku, a także umiejscowienie go względem stron świata, izolacja cieplna i wiele innych współczynników także mają wpływ na wybór klimatyzacji, dlatego wręcz niemożliwe wydaje się dobranie klimatyzatora na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here