Jak docieplić dom od wewnątrz?

0

Jeżeli planujemy wykonać termoizolację w istniejącym domu, może się okazać, że nie jest to wcale takie łatwe jak myślimy, ponieważ nie zawsze da się położyć materiał od strony zewnętrznej, mimo iż jest to korzystniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z domem zabytkowym, bądź domem drewnianym.

Ważne, aby zabezpieczyć ściany, aby nie doszło do wykroplenia pary wodnej na ścianach budynku, co może prowadzić również do ich zawilgocenia. Do dyspozycji mamy różne materiały termoizolacyjne: wełna mineralna, styropian, polistyren ekstradowany.

Jeżeli wybieramy wełnę, musimy wewnątrz wykonać odpowiedni ruszt, który wypełnimy właśnie tym materiałem. Korzystnie jest pozostawienie przerwy około 2 cm między wełną mineralną a izolowaną ścianą. Zanim zamontujemy okładzinę, na przykład z płyt kartonowo – gipsowych, należy ułożyć folię paraizolacyjną.

Jeżeli zdecydujemy się na styropian, sztywne płyty powinniśmy układać bezpośrednio przy ścianie. Klej powinien pokryć całą powierzchnię płyty, tak aby nigdzie nie było pustek powietrznych.

Polistyren ekstradowany, układany podobnie jak styropian, jest również paraizolacyjny, więc nie trzeba dodatkowo uszczelniać tej termoizolacji folią. Obecnie na rynku dostępna jest także masa termoizolacyjna, którą można nakładać nawet wałkiem. Jeżeli musimy izolować budynek od wewnątrz, ważne jest, aby wentylacja działała sprawnie.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz