Jak odzyskać VAT za materiały budowlane?

2

zwrot_vatO zwrot VAT za materiały budowlane mogą ubiegać się osoby, które budują dom lub remontują mieszkanie systemem gospodarczym. Dzięki temu mogą odzyskać część wydatków na materiały budowlane. Zwrot przysługuje gdy stawka VAT za dany towar wzrosła po 1 maja 2004 r. z 7% do 22%.

Jest wiele opracowań gdzie zasady zwrotu zostały szczegółowo omówione. W tym poradniku dowiesz się jak do tego tematu podejść w praktyce. Przykład dotyczy zwrotu VAT za materiały w przypadku budowy domu. Budowa nie musi być ukończona, wniosek o zwrot możesz złożyć w trakcie jej trwania (można składać po 1 wniosku rocznie).

 1. Zbierz wszystkie faktury, najlepiej posegregować je wg wystawcy – przyśpieszy to uzupełnianie wniosku.
 2. Pobierz arkusz Excel ze strony http://www.pit.republika.pl/vzm.htm, który ułatwi przygotowanie wniosku.
 3. Do poprawnego działania arkusza konieczne jest uruchomienie makr w Excelu.
 4. Najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne jest wypełnienie załącznika VZM1A – wykazu faktur, które dokumentują zwrot.
  • każdą wpisywaną fakturę numerujemy (np. w prawym górnym rogu) wg Lp. w załączniku VZM1A
  • jeśli na fakturze mamy podany kod PKWiU to wystarczy sprawdzić czy znajduje się on w obwieszczeniu ministra transportu i budownictwa, które zawiera listę materiałów które kwalifikują się do odliczenia. Listę można pobrać tu. Sposób korzystania z tej listy został opisany tu. Jeśli kodu nie ma i mamy przypuszczenie, że towar można odliczyć, to szukamy numeru PKWiU w wyszukiwarce Internetowej (np. wpisujemy frazę blacha ocynkowana pkwiu) lub na forach branżowych (np. forum muratora).  Na fakturach możemy dopisywać numery PKWiU jeśli ich nie ma, to ułatwi urzędnikowi rozpoznanie towaru.
  • W załączniku VZM1A wpisujemy tylko te pozycje z faktury, które możemy odliczyć.
  • Pamiętajmy, że możemy odliczać tylko wydatki na budowę domu. Nie odliczamy materiałów użytych do budowy np. garażu wolnostojącego lub ogrodzenia.
  • Jeśli fakturę opłacaliśmy przelewem to załączamy również potwierdzenie wykonanego przelewu.
  • Jeśli uważamy, że na fakturze jest błędny PKWiU to można go poprawić i odliczyć taką fakturę (o ile nowy, wpisany PKWiU kwalifikuje ją do odliczenia)
 5. Kompletny wniosek do US powinien zawierać:
  • Wniosek VZM1
  • Załączniki VZM1A
  • Kopię pozwolenia na budowę
  • Kopie faktur, które zostały odliczone
  • Pozwolenie na użytkowanie obiektu lub jeśli budowa nie została zakończona – dokument określający stopień zaawansowania prac (może to być oświadczenie kierownika budowy z pieczątką lub ksero dziennika budowy)

2 KOMENTARZE

 1. zrobiłem jak tu jest opisane i dzisiaj dostalem zwrot:) nawet ani razu nie wzywali mnie do US. płaciłem trochę kartą i nie miałem tych potwierdzeń drukowanych z terminali. Na forach czytałem, że do tego mogą się przyczepić, na szczęście mnie to nie spotkało:) Czekam na nowy rok bo jeszcze buduję…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here