Jak osuszyć zawilgocony budynek?

0

grzybWilgoć w murach budynku jest bardzo szkodliwa i to nie tylko dla konstrukcji budynku, ale także dla mieszkańców. Pod jej wpływem na ścianach może występować grzyb oraz pleśń.

Aby się pozbyć wilgoci istnieje kilka różnych metod, jednak najważniejsze jest poznanie przyczyny zawilgocenia. Jeżeli jest spowodowane przez opady oraz podciąganie wody z gruntu, należy naprawić oraz uszczelnić pokrycie dachowe, a także hydroizolację. Innym powodem może być nieszczelna instalacja wodna poprowadzona w ścianach.

Kolejnym krokiem będzie osuszenie murów. Jedną z możliwości jest termoiniekcja, która polega na nawierceniu w murze otworów o średnicy około 2 cm. Tymi otworami wtłaczane jest ciepłe powietrze. Ten proces trwa kilka dni, a na koniec osuszania, otworami wprowadza się specjalne środki hydrofobowe, które zabezpieczają przed ponownym zawilgoceniem. Kolejna metoda to elektroosmoza, która polega na umieszczeniu w murze dwóch elektrod. Fale elektromagnetyczne powodują, że woda zostaje sprowadzona do gruntu i następuje trwałe osuszenie muru. Inna możliwość to metoda iniekcji krystalicznej, która polega na nawierceniu otworów w jednej linii, równoległej do podłogi, następnie wpuszcza się w nie cement portlandzki z domieszką aktywatora krzemianowego. Taki środek po krystalizacji tworzy warstwę nieprzepuszczalna dla wody. Oczywiście, aby osuszyć mur należy zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń, ponieważ substancja może krystalizować nawet siedem dni. Należy pamiętać, że jeśli na naszych ścianach pojawił się grzyb, należy się go pozbyć, a samo osuszanie nie wystarczy. W sprzedaży są dostępne specjalne środki grzybobójcze, które pomogą nam usunąć niechciany nalot na ścianach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here