Jak przygotować podłogę pod panele?

0

IMG_0134Powszechnie panuje opinia, że położenie paneli to łatwy i szybki sposób na nową podłogę… Jest w tym dużo prawdy, niemniej jednak wiele osób zajmujących się układaniem paneli zapomina o ich właściwym przygotowaniu, a także o dobrym przygotowaniu podłogi. Jak zrobić to tak, żeby przez lata cieszyć oczy starannie wykonaną podłogą?

Przede wszystkim nie należy pomijać etapu „aklimatyzacji” paneli – przed układaniem powinny one przynajmniej kilka dni (zwłaszcza w zimie) znajdować się w pomieszczeniu, w którym będą układane. Ma to na celu dostosowanie się ich ostatecznych wymiarów do warunków temperaturowych i wilgotnościowych panujących w danym pomieszczeniu.

Jak najlepiej przygotować podłoże pod panele? Po pierwsze trzeba dołożyć wszelkich starań, by było ono gładkie i równe. W zależności od tego, czy panele będziemy układać na podłożu betonowym czy drewnianym zależy sposób jego przygotowania.

Jeżeli jest to podłoga wykonana z desek, należy wyrównać ją dobijając wystające gwoździe, szlifując sęki i w miarę możliwości usuwając inne nierówności. Jeżeli jest to niemożliwe, być może dobrze będzie ułożyć na podłodze płyty wiórowe.

Jeżeli podłoże jest betonowe, należy zadbać o to, by było przede wszystkim suche. Nierówności można usuwać poprzez użycie masy szpachlowej, bądź też powszechnie już dostępnych mas samopoziomujących. Jako kolejną warstwę należy ułożyć folię paroizolacyjną.

Kolejnym etapem jest położenie, w zależności od indywidualnych preferencji, pianki przeznaczonej do układania pod panele bądź też specjalnego podkładu.

Zanim zaczniemy montaż paneli, zastanówmy się, czy listwy przypodłogowe będziemy montować do ściany – jeżeli tak, ściany powinny wcześniej zostać zagruntowane na wysokość, do której będzie sięgać listwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here