Jak przygotować podłoże pod docieplenie metodą BSO?

0

Decydując się na bezspoinowy system ociepleniowy, który wymaga do zamocowania materiałów termoizolacyjnych dodatkowych substancji takich jak kleje czy zaprawy, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, w przeciwnym wypadku nasze ocieplenie odpadnie.

Po pierwsze należy zadbać, aby powierzchnia pod termoizolację było suche oraz czyste. Jeżeli jest ono mokre, należy ustalić przyczynę – w przypadku zawilgocenia deszczem należy poczekać na naturalne wyschnięcie. Jeżeli jednak wilgoć jest spowodowana przez podciąganie wody z gruntu, należy pomyśleć o naprawie bądź ułożeniu hydroizolacji.

Jeżeli w murze są ubytki bądź pęknięcia należy naprawić zaprawą. Zabrudzone powierzchnie należy oczyścić za pomocą detergentów, a gdy mamy do czynienia z grzybem lub pleśnią musimy sięgnąć po odpowiedni środek grzybobójczy lub bakteriobójczy.

Jeżeli mamy do czynienia ze starym tynkiem, należy go skuć, ponieważ może on nie przenieść obciążenia warstwą ocieplającą. Istnieje także możliwość zastosowania specjalnych kołków renowacyjnych, które należy przymocować do ściany, a na nie nakłada się zaprawę klejową.

Cała termoizolacja jest więc przyklejona do kotew, a nie do osłabionego muru, a dodatkowo kotwy będą pełnić rolę wzmocnienia. Kołki renowacyjne należy rozmieszczać co 40 cm, nie dalej niż 10 cm od krawędzi ściany. W przypadku większych krzywizn, różnicę wypełnia się zaprawą klejącą do wybranego przez nas materiału termoizolacyjnego, a w przypadku, gdy to nie pomaga, można zwiększyć bądź zmniejszyć grubość ocieplenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here