Jak układać mozaikę a jak duże płytki?

1

mozaikaJeżeli jesteśmy zdecydowani na duże płytki, o boku powyżej 50 cm, musimy zadbać o to, a by klej zapełnił całą przestrzeń pod nimi. Na powierzchnie poziome wybieramy zaprawy o konsystencji półpłynnej. Zaprawa na ściany powinna być gęsta i plastyczna, taka, aby nie spływała.

Gdy okładzina jest ciężka powinniśmy zadbać o klej o wysokim wiązaniu początkowym, tak aby płytki nie odpadały pod wpływem ciężaru własnego.

Mozaiki można przykleić klejem dowolnym, dopasowanym do materiału okładziny. Dzięki temu, że płytki mozaikowe są małe, nie musimy się martwić o pustki powietrzne pod nimi. Dodatkowo są one połączone w arkusze o boku około 30 cm, więc doklejanie ich nie jest żmudną pracą.

Kolejna różnica między tymi dwoma rodzajami płytek to fugowanie – inne mieszanki są przeznaczone do spoin wąskich a inne do szerokich. Przy mozaice wystarczy fuga o szerokości 2 mm, a do dużych płytek potrzebna jest od 7 do 15 mm. Jeżeli łączymy mozaikę z dużymi płytkami, które są grubsze, musimy zapobiec różnicy poziomów. W tym celu przestrzeń do wyłożenia mozaiką zostawiamy na koniec. Należy ją wyszpachlować tak, by wierzch małych i dużych płytek był na jednym poziomie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here