Jak ułożyć kostkę brukową?

5

brukPrace należy rozpocząć od określenia pożądanej powierzchni, na której ma być ułożona kostka brukowa. Najwygodniej odmierzyć powierzchnię tak, by uniknąć przycinania kostki w trakcie układania. Zaoszczędzi to sporo czasu.

Granice terenu można oznaczyć palikami/prętami, a pomiędzy nimi rozciągnąć sznurek. Na wyznaczonej powierzchni trzeba wybrać ziemię na ok 10-50 cm. Ilość ziemi do wybrania uzalezniona jest od rodzaju gruntu i przewidywanego obciążenia nawierzchni. Na gruncie piaszczystym wystarczy wykonać mimimalne zagłębienie.

W liniach wyznaczonych sznurem osadzamy krawężniki. Na ścieżki ogrodowe wystarczą zwykłe krawężniki chodnikowe, jednak na podjazdy najlepiej użyć te masywniejsze – drogowe. Na tak przygotowanej powierzchni należy rozrzycić żwir i przykryć go piaskiem. Całość koniecznie trzeba ubić, za pomoca ubijaka mechanicznego. Nie można zapomnieć o zachowaniu poziomu. Jeśli powierzchnia jest rozległa najlepiej będzie rozłożyć listwy prowadzące, których górny wierzch będzie oznaczał poziom dolnej powierzchnik kostki brukowej. Po ułożeniu listew (mogą to być zwykłe deski) zasypujemy powierzchnię ponownie piaskiem ponad krawędzie listew. Wszystko ubijamy i ściągamy łatą (przesuwając ją na listwach) nadmiar piasku pomiędzy listwami. Jeśli powierzchnia ma być przygotowana na więszke obciążenia, jako warstwę podkładową stosuje się piasek zmieszany z cementem.

Na tak przygotowane podłoże można zacząć układać kostkę. Układa się ją ściśle i dobija gumowym młotkiem. Po przygotowanej pod kostkę powierzchni nie powinno się chodzić. Kostkę najlepiej układać klecząc na desce. Po ułożeniu kostki całość należy zasypać drobnym piaskiem, tak aby dostał się w pomiędzy szczeliny.

Ważne:

  1. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego nachylenia układanej powierzchni, tak by zagwarantować prawidłowe odprowadzenie wody, np. nachylić nawierzchnię w kierunku nieutwardzonego gruntu.
  2. Kostkę można przycinać szlifierką kątową z tarczą diamentową do betonu.

Poniższy film pokazuje wykonywanie chodnika z kostki brukowej. Taka metoda jest dobra na chodniki np. na działce. Na powierzchnie intensywniej eksploatowane konieczne jest wzmocnienie podłoża żwirem lub klińcem wraz z ubiciem.

5 KOMENTARZE

  1. ja postawiłem na kostkę brukową. powierzchnie poszczególnych elementów wyglądem nawiązują do przełomu łupkowego co bardzo mi się podoba

  2. Jeśli nie chcemy korzystać z usług firm układających kostkę i planujemy sami ją układać to należy zaopatrzyć się w ubijak mechaniczny, który można w firmie brukarskiej wypożyczyć. Są różne inne „domowe” sposoby na ubicie przygotowanej powierzchni, ale bez maszyny jest to bardzo męczące zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here