Jak wybrać dobre okna i energooszczędne szyby?

3

oknaDomy pasywne i energooszczędne, a co za tym idzie tanie w eksploatacji, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, na które decyduje się duża ilość osób. Chcąc zbudować dom ciepły i energooszczędny musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią izolację ścian, dobre wyniki obliczeń współczynników przenikania ciepła, ale także na powstawanie mostków termicznych. Bardzo często tworzą się one właśnie poprzez niewłaściwy montaż okien. Poza tym, wybór złych okien może zniweczyć całe nasze plany o domu pasywnym – całe ciepło pomimo dobrze zaizolowanych ścian będzie uciekało przez okna. Jak zatem wybrać okna odpowiednie dla nowoczesnego domu?

Przede wszystkim liczy się tutaj ilość szyb – współcześnie produkowane okna mają wkłady szybowe, które składają się z kilku szyb ze szkła o wysokiej jakości. W standardowych oknach są to najczęściej dwie szyby, zatem chcąc uzyskać lepsze wyniki izolacyjności cieplnej, lepiej zdecydować się na okna trzyszybowe.

Poza ilością szyb, duże znaczenie ma także wypełnienie przestrzeni pomiędzy szybami oraz powłoka, jaką powleczone zostają szyby. Przestrzenie między szybami wypełnia się jednym z gazów szlachetnych, czyli argonem, kryptonem lub ksenonem. Warto zorientować się, który z nich zapewnia lepsze parametry oraz który wiąże się z najkorzystniejszym stosunkiem ceny do jakości. Powłoki, o których wcześniej była mowa, mają za zadanie odbijanie promieniowania podczerwonego, czyli ciepła. Zimą odbijane jest promieniowanie wytwarzane wewnątrz pomieszczeń, czyli produkowane ciepło nie uchodzi na zewnątrz, zaś latem takie szyby nie wpuszczają do pomieszczenia zbyt dużej ilości ciepła pozostawiając komfortową temperaturę we wnętrzach.

Kupując okna lub wyszukując informacji o nich z pewnością natkniemy się także na pojęcie „ramka dystansowa”. Jest to niewielka część, która umożliwia pozostawienie wolnych przestrzeni między szybami, a co za tym idzie wypełnienie ich odpowiednim gazem szlachetnym. Ramki takie bardzo często wykonywane są z aluminium, które jest materiałem tanim, niemniej jednak o dobrym przewodnictwie cieplnym. Z tego powodu często w zimie mamy do czynienia ze zjawiskiem roszenia się szyb, czyli pojawiania skroplonej pary wodnej. Jeżeli ramka dystansowa byłaby wykonana na przykład ze stali, izolacyjność okna na krawędziach uległaby znaczącej poprawie.

3 KOMENTARZE

  1. W artykule jest błąd. Powłoki na szybach faktycznie odbijają promieniowanie ale o długiej fali, czyli ciepło pochodzace z grzejników. Ciepło pochodzace od słońca jest o krótkiej fali i przelatuje przez szybe w obie strony. Jest to plus zima, ponieważ promienie słoneczne są w stanie dodatkowo ogrzać pomieszczenia. Latem problem goraca nie zniknie…

  2. Okna 3,4- komorowe? Nie dajmy się zwieść, nie ma to większego na znaczenia. Ich ogólna zdolnośc przenikania to nie tylko tzw”rama” ale też szyby, które zwykle w obu przypadkach mają identyczny współczynnik przenikania ciepła/zimna(oznaczony np. jako K). Ich powierzchnia jest przecież wieoktronie większa aniżeli elementów plastykowych. Oszczędzajcie z głową 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here