Jak wybrać działkę pod budowę domu?

0

Inwestorzy skupiają się głównie na wyborze projektu swojego wymarzonego domu, zakładając, że działka nie jest aż tak ważna. Jednak przed jej zakupem należy sprawdzić kilka rzeczy, które odgrywają zasadniczą rolę. Możliwe jest także, że to właśnie pod działkę trzeba będzie dostosować projekt.

Po pierwsze ważny jest kształt i wielkość działki, ponieważ na działce węższej niż 16 m ciężko wybudować dom o ładnej bryle, a wygodne minimum to 700 m2.

Jeżeli działka jest usytuowana na zboczu, należy odpowiednio dopasować projekt domu oraz sprawdzić czy teren nie jest osuwiskowy lub zalewowy.

Ważny jest także rodzaj gruntu, ponieważ możemy trafić na grunt nienośny, który będzie wymagał bardzo drogiego fundamentowania. Może się okazać, że pod pięknym trawnikiem mamy dzikie wysypisko, które nie nadaje się do posadowienia naszego wymarzonego domu.

Koniecznie musimy sprawdzić, czy droga dojazdowa na pewno należy do działki oraz zastanowić się jak będzie ona wyglądała w zimie, czy podczas ulewy. Warto zatrudnić geodetę, aby sprawdzić czy umowne granice są faktycznie tymi z mapki.

Powinniśmy także dowiedzieć się czy działka jest uzbrojona, a jeśli nie to u dostawców energii sprawdzić możliwość przyłączenia.

Zwróćmy uwagę na strony świata a posadowienie domu – idealnie byłoby, gdyby ogród był usytuowany od południa, sypialnia od wschodu, salon od zachodu.

Koniecznie powinniśmy sprawdzić plan miejscowy lub warunki zabudowy, a także status prawny nieruchomości ponieważ może się okazać że maksymalna powierzchnia zabudowy różni się od naszej wizji, albo że wymarzona działka wcale nie jest budowlana jak twierdzi jej obecny właściciel. Jeżeli na działce są drzewa to może być potrzebne pozwolenie aby je ściąć, a dodatkowo podnoszą wartość działki.

Warto rozejrzeć się także po okolicy – jakich będziemy mieć w przyszłości sąsiadów, czy istnieje komunikacja publiczna, czy nie ma w pobliżu fabryk, jak jest rozwinięta infrastruktura.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz