Jak wybrać odpowiedni strop?

0

stropTo, na jaki strop się zdecydujemy zależy od licznych czynników. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj bryła budynku i liczba ścian wewnętrznych.

Jeżeli bryła jest prosta, a w środku znajdują się ściany nośne, istnieje możliwość zamontowania stropu gęstożebrowego. Belki takiego stropu wymagają podparcia, jakie stanowią ściany nośne czy też podciągi, dlatego wręcz niemożliwe jest wykonanie takiego stropu nad wnętrzem otwartym. Strop gęstożebrowy można wykonywać z takiego samego materiały, z jakiego powstały ściany, co upraszcza wykańczanie wnętrz. Należy pamiętać, że płyty balkonowe powinny być w stropie gęstożebrowym odpowiednio zakotwione. Strop gęstożebrowy ma grubość najczęściej zawierającą się w przedziale 19-29cm. W kwestii akustyki strop gęstożebrowy nie jest faworytem w rankingach – konieczne jest wyciszenie go poprzez ułożenie warstwy wełny mineralnej bądź też styropianu.

W przeciwieństwie do opisanego lekkiego stropu gęsto żebrowego, strop monolityczny jest stropem ciężkim. Możliwości zaprojektowania stropu monolitycznego są wręcz nieograniczone – dlatego z powodzeniem stosuje się je w budynkach o skomplikowanej bryle, bądź też tam, gdzie pożądane są duże otwarte przestrzenie, strop ten nie wymaga bowiem żadnych ścian nośnych. Płyta stropu monolitycznego może być zbrojona dwukierunkowo lub jednokierunkowo, ten pierwszy rodzaj jest zdecydowanie cieńszy. Ciężki strop, jakim jest monolityczny, zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną pomieszczeń, często grubość projektowanego stropu jest na tyle duża, że w pełni wytłumia drgania i nie wymaga stosowania dodatkowej izolacji akustycznej. Konieczna jest za to grubsza warstwa ocieplenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here