Jak wybrać sposób docieplenia – BSO czy metoda lekka sucha?

1

Wybór materiału termoizolacyjnego nie jest jedynym dylematem, przed jakim staniemy wykonując ocieplenie. Kolejny ważny wybór to system, w jakim położymy termoizolację. Nie zawsze leży to jedynie w gestii naszego wyboru, ponieważ często jest to uwarunkowane stanem ścian zewnętrznych – inaczej będzie w przypadku budynków dopiero co wybudowanych, a inaczej, gdy mamy do czynienia z budynkiem sprzed 40 lat.

BSO to bezspoinowy system ociepleniowy, czasami nazywany metodą lekką mokrą. W przypadku zastosowania tego systemu materiał termoizolacyjny jest przyklejany do ścian za pomocą zapraw bądź klejów, które wymagają odczekania pewnego czasu na związanie. Przy BSO elewację może stanowić tynk cienkowarstwowy, różnego rodzaju płytki – klinkierowe, bądź też bitumiczne.

Metoda lekka sucha polega na wykonaniu nośnego rusztu ze stalowych profili bądź listew, do którego mocuje się okładzinę zewnętrzną – z paneli bądź drewna. Materiałem termoizolacyjnym wypełnia się przestrzeń powstałą między elementami naszego rusztu. Co ważne, ta metoda nie wymaga dodatkowych substancji wiążących, ponieważ wszystko jest przymocowane mechanicznie, przez przybicie lub skręcenie.

Wybór systemu jest sprawą indywidualną, ponieważ nie da się jednoznacznie określić, czy któraś z tych metoda jest trwalsza, ponieważ trwałość zależy od doboru materiału termoizolacyjnego. Osoby, które lubią otynkowane elewacje z pewnością wybiorą metodę BSO, natomiast miłośnicy okładziny drewnianej z pewnością wybiorą metodę lekką suchą.

1 KOMENTARZ

  1. kolejnym jest dobór ekipy która to zrobi, chyba, że weźmiemy kogoś z polecenia kto i doradzi nam materiał, tak było w naszym przypadku, wzięliśmy fachowców z polecenia, którzy znają się na rzeczy, w końcu robią to niemalże codziennie. Niby prosta rzecz, kupić styropian kleje, siatki itd, ale jednak dobrze, żeby były od jednego producenta, czy żeby były dobrej jakości a to wymaga orientacji w branży i też można trafić na „fachowców”, nie mniej warto szukać kogoś godnego polecenia wśród znajomych, wybierać materiał dobrej jakości np naszych polskich producentów i dobrze pamiętać, żeby cały system był od jednego producenta a potem cieszyć się komfortem we własnym domu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here