Jak wyrównać stare podłoże w łazience pod płytki?

1

Remont łazienki to czasem ciężka przeprawa, zwłaszcza dlatego, że ściany i podłogi przy próbie układania glazury okazują się bardzo krzywe. Nie od dziś wiadomo, że jeśli chcemy mieć efektownie ułożone płytki w łazience, równe podłoże jest niezbędne.

W tym celu musimy dopilnować kilku szczegółów. Rzeczą oczywistą jest, że należy pozbyć się starej okładziny, zanim położymy nową.

Jednak zanim zabierzemy się za wyrównywanie, musimy ustalić pion i poziom, za pomocą poziomnicy oraz pionu.

Powierzchnię możemy wyrównać poprzez nałożenie zaprawy podkładowej. Ważne jest, aby odpowiednio wcześniej przed nałożeniem zaprawy zagruntować powierzchnię.

Szybszym sposobem jest suchy tynk z płyt kartonowo-gipsowych, które koniecznie muszą być wodoodporne. W przeciwnym wypadku, w środowisku wilgotnym, jakim z całą pewnością jest łazienka, płyty mogą napęcznieć i stracić swoje właściwości. Płyty mają taką zaletę, że można je zarówno przyklejać jak i przykręcać do przygotowanego odpowiednio rusztu. W przypadku wspomnianych płyt, już na drugi dzień łazienka może być wykańczana glazurą. Jeżeli użyjemy zaprawy, będzie ona potrzebowała kilku dni do związania.

Jeżeli chcemy wyrównać podłogę, możemy użyć samopoziomującej masy cementowej. Po rozrobieniu i wylaniu jej na podłoże, rozkłada się równomiernie, a po zastygnięciu jest idealnie gładka.

W przypadku krzywizn które sięgają nawet 5 cm, musimy użyć zwykłej zaprawy, którą nakłada się w taki sposób jak na ścianach. Obecnie są także dostępne masy, które można nakładać na podłogę bez usuwania starego podłoża. Jeżeli zamierzamy instalować ogrzewanie podpodłogowe, podkład musi być wykonany z masy o wysokiej elastyczności.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here