Jak wytapetować pokój krok po kroku?

0

tapetowanieJeżeli planujesz remont swojego pokoju, chcesz położyć tapety, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać i co będzie potrzebne, dobrze trafiłeś. Tutaj znajdziesz krótką pomoc i pewnego rodzaju instrukcję, jak krok po kroku wytapetować pokój.

Oczywiście, zaczynamy od wyboru wzoru naszej tapety. Zanim jednak zdecydujemy się do jej kupienia, należy dokładnie przeliczyć, ile będzie nam potrzebne oraz jaka tapeta będzie się najbardziej nadawać do tapetowanego pomieszczenia (jak wiemy, teraz rodzaje tapet są najróżniejsze, warto zapytać w sklepie o tą najbardziej odpowiadającą specyfice naszego pomieszczenia).

Na każdej rolce tapety znajduje się informacja o szerokości i długości tapety. Zmierz, zatem, dokładnie ściany pokoju, który chcesz wytapetować i oblicz, ile rolek będziesz potrzebować. Warto jest dokupić jedną rolkę zapasową na wypadek, gdyby wydarzyło się coś nieprzewidzianego.

Jakie materiały będziesz potrzebować? Oczywiście, podstawowe przedmioty takie, jak: miara, poziomica, nożyce i nóż. Dobrze zakupić także specjalny nóż do tapet oraz klej do tapet, pamiętając o rodzaju kupowanej tapety. Do każdego rodzaju odpowiedni jest inny klej. Są też tapety z klejem na rolce, wtedy kupowanie kleju będzie raczej zbędne. Warto także zaopatrzyć się w wałek do tapet, by porządnie przykleić tapetę do ściany oraz w dobre środki czyszczące do okien i podłóg, bo one z pewnością się nam pobrudzą.

Często przed nałożeniem nowej tapety musimy usunąć starą. Jak to zrobić? Możemy ją na sucho zdzierając używając nożyka do papieru. Nożyk trzymamy prostopadle do ściany i tniemy pionowo. Chwytamy tapetę i ciągniemy w dół. Możemy także naciąć kilkakrotnie naciąć tapetę i spryskiwać ją wodą, by po kilkunastu minutach móc ją usunąć. Można także usunąć starą tapetę za pomocą pary. Można użyć specjalnego urządzenia lub postawić naczynia z gorącą wodą przy ścianach. Po kilkunastu minutach tapeta będzie sama odchodzić od ściany. Kiedy już usuniemy starą tapetę, warto umyć ściany, by usunąć z nich kurz.
Kiedy już przygotujemy pomieszczenie do klejenia nowej tapety, należy wiedzieć, co po kolei zrobić, by wytapetowany pokój wyglądał tak, jakby wytapetowany został przez specjalistę. Oto podstawowe kroki przy tapetowaniu:

Krok pierwszy: mierzymy dokładnie powierzchnię, którą chcemy pokryć tapetą. Zostawiamy jednak wolne miejsce pod górną i nad dolną krawędzią ściany.

Krok drugi: jeśli zdecydujesz się na tapetę we wzorki, dopasuj każdą rolkę tak, by wzory do siebie pasowały.

Krok trzeci: tniemy pasy tapety i smarujemy klejem od środka, rozsmarowując na zewnątrz. Pamiętaj, by zwrócić szczególną uwagę na brzegi tapet – muszą być one posmarowane klejem z niezwykłą dokładnością.

Krok czwarty: czekamy, aż klej wsiąknie w papier i zaczynamy klejenie tapety. Najlepiej zacząć w rogu pomieszczenia. Kleimy z góry w dół. Przy użyciu poziomicy sprawdź, czy pasy tapety są położone prosto. Spod tapety powinny wyjść pęcherze powietrza lub zbędny klej – najlepiej w tym celu jest użyć gumową myjkę do okien. Klej usuwamy za pomocą gąbki kąpielowej.

To tyle. Wiedząc, jak wytapetować pokój, możesz zabierać się do pracy. Udanego tapetowania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here