Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe w bloku?

0

Nierzadko zdarza się, że rezygnujemy z pomysłu instalacji ogrzewania elektrycznego w mieszkaniu w bloku z tego tylko powodu, iż wydaje się, że administrator budynku nie wyrazi zgody, bądź też nie pozwolą na to wymagania projektowe.

Warto wiedzieć, że zgoda administratora jest konieczna, ale tylko w przypadku ogrzewania wodnego, jeśli zaś chodzi o ogrzewanie elektryczne takiej zgody nie potrzebujemy!

Przy instalacji ogrzewania wodnego konieczne jest zainstalowanie od spodu izolacji (w przeciwnym razie, obrazowo mówiąc, na równi z podłogą ogrzewany jest także sufit mieszkania sąsiada), „schowanie” rur w wylewce betonowej – jednym słowem ogrzewanie wodne wiąże się ze znacznym obniżeniem wysokości pomieszczenia i zwiększeniem obciążenia stropu, dlatego tak ważne jest dokonanie obliczeń, czy konstrukcja budynku na to pozwala.

Przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym kładzionym w postaci mat grzejnych w warstwie tuż pod posadzką, wysokość pomieszczenia zmniejszy się zaledwie o 1-2 cm, maty nie stanowią też dużego obciążenia, dlatego można je z powodzeniem instalować w blokach. Rzecz jasna całą instalację powinien podłączać uprawniony do tego elektryk.

Trudniejszym pytaniem, jakie się tutaj nasunie, jest kwestia czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest opcją, która opłaca się jako podstawowe ogrzewanie w mieszkaniu – zależy to od wielu czynników, chociażby takich jak kubatura pomieszczeń, umiejscowienie mieszkania w bloku (czy jest ono narożne, na najwyższym piętrze) etc…

Najskuteczniejszym sposobem, by przekonać się o potencjalnych kosztach, jest zamówienie profesjonalnych obliczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here