Jak zamontować ściany działowe z regipsów?

0

sciana dzialowaWbrew pozorom montaż ścian działowych płyt gipsowo-kartonowych nie należy do trudnych czynności. Wystarczy jedynie zastosować się do kilku zasad.

Po pierwsze, przebieg ściany powinno wytyczać się na podłodze przy użyciu sznurka albo liniału, dopiero później przenosić go na pionowe ściany. Jeżeli wysokość ściany nie przekracza 3 m wystarczy użyć do tego łaty i poziomicy, w przeciwnym razie konieczne może okazać się zastosowanie niwelatora laserowego.

Kolejnym krokiem jest montaż profili przyłączeniowych do stropów i podłóg. Do tego celu używa się standardowych elementów mocujących, które rozmieszcza się w odległości co najwyżej 1m. Alternatywnie, można montować profile na kołki szybkiego montażu. Następnie pozostaje już tylko zamontować pionowe profile w taki sposób, że najpierw wkłada się je w dolny profil. Jeżeli zależy nam na dobrej akustyce pomieszczeń, pionowe profile od dołu można zabezpieczyć taśmą uszczelniającą.

Po tej czynności możemy zacząć przykręcanie płyt, pamiętając, że odległość pomiędzy poszczególnymi wkrętami nie powinna przekraczać 20 cm. U góry powinna pozostać kilkumilimetrowa szczelina, którą w późniejszym czasie wypełni się kitem lub akrylem. Jest to konieczne, ponieważ pod wpływem czynników zewnętrznych i nierównomiernych obciążeń mogą powstawać ugięcia stropów.

Jeżeli płyty z jednej strony ściany są już przykręcone, z powodzeniem możemy zacząć montaż izolacji. Jest on zależny od tego, w jakiej formie mamy wełnę mineralną. Jeżeli w postaci mat, należy ją dodatkowo zamocować używając dodatkowych wkrętów montowanych do profili. Jeżeli są to sztywne płyty, nie jest konieczny dodatkowy montaż.

Następnie rozpoczynamy analogiczny montaż płyt z drugiej strony ściany, pamiętając o odpowiednim przesunięciu spoin.

Niekiedy w celu dodatkowego wzmocnienia lub wygłuszenia można stosować podwójną warstwę płyt z każdej strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here