Jak zapobiec odpadaniu i pękaniu płytek ceramicznych na zewnątrz?

1

plytki tarasUszkodzone płytki ceramiczne na schodach przed wejściem do domu, czy też na tarasie są nieestetyczne i psują pierwsze wrażenie, dlatego tak ważne jest właściwe ich położenie.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy płytki, które kupujemy są mrozoodporne, antypoślizgowe oraz czy mają odpowiednią twardość, a także czy zaprawa której będziemy używać jest odpowiedniej klasy.

Pękanie jest najczęściej spowodowane przez brak elastycznych spoin między stopnicami a podstopnicami, niezbyt dokładny montaż, użycie nieodpowiednich zapraw klejących, brak dylatacji, która jest niezbędna, aby płytki nie napierały na siebie.

Oczywiście podstawową rzeczą jest zadbanie o równe podłoże i dobrą jakość betonu, który nie będzie się kruszył i pękał pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Zanim położymy płytki, należy zadbać o izolację przeciwwodną na podłożu betonowym. Aby zapobiec odpadaniu płytek należy pamiętać o tym, aby rozprowadzić równomiernie, pod całą powierzchnią płytki, zaprawę klejącą. W innym przypadku w puste przestrzenie dostanie się woda, a ta w cyklach zamarzania i rozmarzania będzie wysadzała płytki do góry.

Woda może się także dostać przez nieszczelności w zaprawie spoinującej. Ważne jest, aby warstwa zaprawy nie była zbyt gruba, ponieważ to spowoduje duży skurcz, który przyciąga płytkę, a ta w wyniku tego pęka lub odspaja się. Dlatego też maksymalna grubość zaprawy klejącej nie powinna przekraczać 5-7 cm.

1 KOMENTARZ

  1. Nie ma opcji, aby płytki położone na zewnątrz bez dwufunkcyjnego kleju-fugi Sika lub bez podkładu epoksy Mapelastic nie odwaliły się po 2 zimach. Powtarzam: nie ma opcji! Lepiej bruk lub płytki chodnikowe na podsypkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here