Jak zaprojektować wygodne schody?

2

schodyAby schody były dobrze zaprojektowane i wygodne, powinny przede wszystkim spełniać kryterium:

2*h + s = 60 – 65 cm, gdzie h oznacza wysokość pojedynczego stopnia, a s jego szerokość. Równocześnie wysokość stopnia h nie powinna przekraczać 19 cm dla domów jednorodzinnych, a 16 cm dla budynków użyteczności publicznej. Szerokość stopni waha się najczęściej od 25 cm do nawet 32 cm, przy czym jako wygodne stopnie przyjmuje się takie, których szerokość wynosi przynajmniej 28 cm – jest to miej więcej niż długość stopy większości ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W jednym biegu nie powinno znajdować się więcej niż 18 stopni, niemniej jednak najczęściej spotykane są schody mające około 10 stopni w jednym biegu (od spocznika do spocznika).

Minimalna szerokość komfortowego spocznika musi wynosić 80 cm, tak samo najmniejsza dopuszczalna szerokość biegu. Jeśli schody mają być na tyle wygodne, by swobodnie mijały się na nich dwie osoby, szerokość biegu ok. 110 cm pozwoli na to, a 125 cm sprawi, że będzie można bez problemów swobodnie przejść obok siebie. Pamiętać trzeba też o odpowiedniej wysokości balustrady – nie powinna ona znajdować się niżej niż na wysokości 90 cm.

Aby schody były wygodne i komfortowe, ważne są nie tylko wymiary, ale także ich wykończenie. Materiał wykończeniowy powinien przede wszystkim do minimum redukować niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Przy schodach drewnianych dobrze jest zadbać o specjalistyczne polakierowanie drewna, zapobiegające upadkom i poślizgnięciom.

2 KOMENTARZE

  1. Lepiej zlecić to fachowcom. My zdecydowaliśmy się na gotowy projekt firmy Prudnik. Z efektu jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here