Jak zrobić ogród nad garażem?

0

trawaKażdy marzy o pięknym ogrodzie, w którym można wypoczywać w otoczeniu roślin. Nie zawsze jest to jednak takie proste, zwłaszcza jeżeli do dyspozycji mamy jedynie teren pod którym znajduje się garaż.

Najważniejszy problem to ograniczona nośność stropu, która pociąga za sobą możliwość ułożenia niewielkiej warstwy ziemi – jest to najczęściej grubość nieprzekraczająca 20 cm. Ilość podłoża dla poszczególnych rodzajów roślin różni się między sobą: 10-20 cm dla pnączy, krzewinek i bylin, 15-25 cm dla trawników, 20- 50 cm dla małych krzewów i drzewek karłowatych, powyżej 60 cm dla dużych krzewów i małych drzew.

Należy pamiętać także o ułożeniu drenażu, który będzie odprowadzał wodę z opadów – w tym celu dobrze się sprawdzi warstwa kruszywa lub plastikowa mata z otworami oddzielona od podłoża dla roślin włókniną. Drenaż powinien być ułożony na całej powierzchni ogródka. Ważne jest także rozmieszczenie dużych donic czy masywnych skalników, ponieważ jest to dodatkowe obciążenie dla stropu. Ustawienie ciężkich rzeczy najlepiej skonsultować z konstruktorem budynku lub architektem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here