Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać – przewody czy mata?

0

podlogowkaWielu z nas stając przed wyborem rodzaju ogrzewania podłogowego zastanawia się nad tym, czy lepsza będzie mata grzejna, czy przewody

Zewsząd spotykamy się z różnymi opiniami, jednakowoż pewne są następujące kwestie: po pierwsze, wybór rodzaju ogrzewania jest ściśle związany z etapem prac związanych z wykonaniem podłogi. Dlaczego? Bowiem przewody grzejne układa się w wylewce betonowej, co za tym idzie muszą zostać zamocowane przed wykonaniem wylewki. Z kolei maty grzejne układa się tuż pod samą posadzką, a konkretnie w warstwie kleju. Jeśli budujemy dom od podstaw, nasz wybór jest niczym nieograniczony, jeśli zaś zamontowanie ogrzewania stanowi część planowanego remontu, prawdopodobne jest, że z konieczności wybrać będziemy musieli maty grzejne.

Plusem ogrzewania złożonego z mat jest łatwość montażu – w praktyce maty możemy rozłożyć sami, elektryk musi je jedynie podłączyć. Ważne, by przy obliczaniu ogrzewanej powierzchni nie zapomnieć o odliczeniu metrażu, jaki zajmują meble czy też inne urządzenia, pod którymi nie umieszczamy mat grzejnych. Moc maty dobiera się pod kątem tego, czy ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu będzie ogrzewaniem pomocniczym, czy też zasadniczym systemem grzewczym. W pierwszym przypadku używa się najczęściej mat o mocy 100 W/m2, w drugim 150-160 W/m2.

Nie da się ukryć, że ogrzewania podłogowe we wnętrzach częściej wykonywane są z mat grzejnych. Przewody znajdują większe zastosowanie przy podgrzewaniu rynien, aby nie zalegał w nich śnieg, ochronie rurociągów przed zamarzaniem i tym podobnych miejscach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here