Jakie są dostępne rodzaje okien dachowych?

0

okno dachoweSłysząc nazwy okien dachowych często zastanawiamy się o jakie dokładnie chodzi… Mimo iż mamy ogólne pojęcie o takich oknach i potrafimy sobie wiele rzeczy wyobrazić, często dokładne sprecyzowanie charakterystyki konkretnego modelu słysząc samą tylko nazwę powoduje u wielu konfuzję. Wyróżniamy bowiem:

Okna obrotowe – ich cechą są stosunkowo niskie ceny, zasada działania jest bardzo prosta – oś obrotu znajduje się dokładnie w połowie okna, a po otwarciu część skrzydła wystaje pod sufitem.

Okna uchylno – obrotowe – posiadają dwie osie obrotu, z których pierwsze umieszczona jest na górnej krawędzi okna i pozwala ona na uchylanie okna o kąt maksymalnie 30 stopni, druga zaś ulokowana jest analogicznie jak w oknie obrotowym. Jednym z rodzajów takich okien są też okna ewakuacyjne, które umożliwiają uchylanie o kąt 80 stopni.

Okna wysokoosiowe – miejsce umieszczenia osi jest nieco wyżej, co sprawia, że po otworzeniu okna wewnątrz pomieszczenia nie wystaje jego część. W takich oknach umieszczane są siłowniki, które pomagają w ich łatwym otwieraniu.

Okna kolankowe – można powiedzieć, że są niejako złożone z dwóch części – pierwsza z nich jest typowym oknem, wbudowanym w ściankę kolankową, umożliwia ona na przykład bezpieczne uchylanie okna podczas opadów deszczu. Drugą część stanowi tradycyjne okno dachowe.

Okna balkonowe – są to okna, które analogicznie do okien kolankowych składają się z dwóch części – pierwsza z nich, dolna, stanowi niejako balustradę zabezpieczającą przed wypadnięciem, ma możliwość uchylania. Druga zaś po otwarciu stanowi „daszek” balkoniku. Można je montować w stromych dachach, których kąt nachylenia jest duży – wynosi około 45 stopni.

Wyłazy dachowe – ostatni z rodzajów okien dachowych, który ma możliwość otwierania na bok. Pozwala to na swobodne wychodzenie na dach, stąd też nazwa okna.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz