Jakie są dostępne rodzaje okien dachowych?

0

okno dachoweSłysząc nazwy okien dachowych często zastanawiamy się o jakie dokładnie chodzi… Mimo iż mamy ogólne pojęcie o takich oknach i potrafimy sobie wiele rzeczy wyobrazić, często dokładne sprecyzowanie charakterystyki konkretnego modelu słysząc samą tylko nazwę powoduje u wielu konfuzję. Wyróżniamy bowiem:

Okna obrotowe – ich cechą są stosunkowo niskie ceny, zasada działania jest bardzo prosta – oś obrotu znajduje się dokładnie w połowie okna, a po otwarciu część skrzydła wystaje pod sufitem.

Okna uchylno – obrotowe – posiadają dwie osie obrotu, z których pierwsze umieszczona jest na górnej krawędzi okna i pozwala ona na uchylanie okna o kąt maksymalnie 30 stopni, druga zaś ulokowana jest analogicznie jak w oknie obrotowym. Jednym z rodzajów takich okien są też okna ewakuacyjne, które umożliwiają uchylanie o kąt 80 stopni.

Okna wysokoosiowe – miejsce umieszczenia osi jest nieco wyżej, co sprawia, że po otworzeniu okna wewnątrz pomieszczenia nie wystaje jego część. W takich oknach umieszczane są siłowniki, które pomagają w ich łatwym otwieraniu.

Okna kolankowe – można powiedzieć, że są niejako złożone z dwóch części – pierwsza z nich jest typowym oknem, wbudowanym w ściankę kolankową, umożliwia ona na przykład bezpieczne uchylanie okna podczas opadów deszczu. Drugą część stanowi tradycyjne okno dachowe.

Okna balkonowe – są to okna, które analogicznie do okien kolankowych składają się z dwóch części – pierwsza z nich, dolna, stanowi niejako balustradę zabezpieczającą przed wypadnięciem, ma możliwość uchylania. Druga zaś po otwarciu stanowi „daszek” balkoniku. Można je montować w stromych dachach, których kąt nachylenia jest duży – wynosi około 45 stopni.

Wyłazy dachowe – ostatni z rodzajów okien dachowych, który ma możliwość otwierania na bok. Pozwala to na swobodne wychodzenie na dach, stąd też nazwa okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here