Ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu - to pytanie dręczy potencjalnych inwestorów domów jednorodzinnych. Postaramy się na nie odpowiedzieć tak dokładnie, jak potrafimy oszacować większość kosztów.

3

budowa domuW dzisiejszych czasach budowa domu to ogromna inwestycja, na którą w rzeczywistości stać niewielu obywateli. Wszyscy, którzy podejmują się tego zadania, nawet Ci ze stabilną pozycją zawodową i wyższymi zarobkami, muszą wspomagać się kredytami. Nic dziwnego, w końcu odpowiedź na pytanie ile kosztuje budowa domu może przerazić.

Działka

Tak, są szczęściarze, którzy kawałek ziemi odziedziczyli po rodzicach lub dziadkach i nie muszą martwić się o to, gdzie postawią swój wymarzony dom. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście. Ci właśnie zanim pomyślą o projekcie, pozwoleniach, fundamentach i murach, muszą kupić działkę. Mała działka budowlana, w średnio atrakcyjnej okolicy (na wsi w promieniu ok. 15km od większego miasta) to koszt od stu złotych z metra w górę. Oznacza to, że standardowa parcela „pod dom”, o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, kosztuje tyle co małe mieszkanie – bagatela sto tysięcy złotych. Do ceny sprzedaży należy też doliczyć podatek i koszty notarialne.

Przygotowanie do budowy

Budowy domu nie można rozpocząć tak po prostu, z marszu. Zanim zacznie się działać, trzeba kupić lub zamówić projekt budynku – kosztuje to od 1,5 do 15 tysięcy złotych. Następnie należy zawrzeć umowy z dostawcami mediów (wody, gazu, prądu) i wykonać niezbędne przyłącza, których średni koszt montażu wynosi około 10 tysięcy złotych. Kolejnym zadaniem, jakie stoi przed inwestorem domu jest uzyskanie pozwolenia na budowę, co wiąże się z koniecznością udokumentowania warunków zabudowy, przyłączenia mediów oraz stworzeniem mapki sytuacyjno-wysokościowej. Łączne koszta powiązane z pozwoleniem na budowę plasują się w granicach od 3 do 8 tysięcy złotych.

Stan zero

Lwią część budżetu budowy pochłaniają prace poprzedzające konstrukcję stanu zerowego. Okazuje się, że na samo tymczasowe ogrodzenie działki na czas realizacji inwestycji wydaje się od tysiąca do 5 tysięcy złotych. Drugie tyle kosztuje przygotowanie terenu pod budowę, wytyczenie budynku i podjazdu. Kolejne kilka tysięcy pochłania wynajęcie kierownika budowy z uprawnieniami. Następne koszta związane są z zakupem materiałów na fundamenty, których średni koszt to około 180 złotych na metr oraz wynajęciem robotników, których stawki oscylują w granicach od 50 do 80 złotych za metr robocizny. Same fundamenty mogą więc kosztować od 20 do 50 tysięcy złotych, w zależności od powierzchni i technologii wykonania.

Stan surowy otwarty i zamknięty

Tutaj znowu sumy zależą od wybranych technologii i wykonawców. Same materiały na ściany nośne i działowe to koszt od 8 do 15 tysięcy złotych, stawki za robociznę są niewiele mniejsze, może o 15 procent. Stropy wraz z materiałami i robocizną są bardzo drogie i kosztują od 30 do 45 tysięcy złotych. Groszowym wydatkiem na tym etapie budowy są kominy, których całkowity koszt wykonania nie przekracza zazwyczaj 5-10 tysięcy złotych. Wszystkich inwestorów przerażają zaś wydatki związane z dachem – konstrukcja więźby, poszycie, pokrycie i orynnowanie to koszt minimum 30 tysięcy złotych. To póki co stan surowy otwarty, do zamkniętego potrzeba jeszcze drzwi i okien zewnętrznych, na które potrzeba poświęcić kolejne środki. Jak duże? – około 15 tysięcy złotych.

Wykończenia

Dom w stanie surowym zamkniętym nie nadaje się do niczego. Przed wprowadzeniem się do niego, należy przede wszystkim wykonać wewnętrzne instalacje sanitarne i elektryczne, które są kolejnym dużym wydatkiem na kwotę około 15 tysięcy złotych. Równie istotną inwestycją jest ta w instalację centralnego ogrzewania. W zależności od wybranego źródła ciepła może ona kosztować od 10 do nawet 30 tysięcy złotych. Inwestor musi jeszcze zapłacić za tynkowanie i podłogi. Ile?Z robocizną i materiałami przynajmniej 20 tysięcy złotych. Czy coś jeszcze trzeba zrobić z domem zanim doprowadzi się go do stanu deweloperskiego? Tak, należy wykończyć jego elewacje i zamontować parapety, co kosztuje od 25 tysięcy złotych w górę.

 

Jak widać, budowa domu to ogromna inwestycja. Nie da się jednak określić dokładnie, jak bardzo duża. Koszt wzniesienia budynku mieszkalnego różni się w zależności od jego powierzchni, konstrukcji, technologii i systemu, w jakim jest budowany. Wiadomo jednak, że dom bez działki w stanie deweloperskim to koszt minimum dwieście tysięcy złotych. Nawet jednak w takim standardzie nie nadaje się do zamieszkania – trzeba go wykończyć i wyposażyć. Czy wszystkich na to stać?

3 KOMENTARZE

  1. @Emil… te koszta będą ciebie śmieszyć, gdy pojedziesz robić zagranicą. Pytanie, czy jak poczujesz co to jest uczciwa pensja, to nie przejdzie ci ochota na powrót do kraju „wyzysku i tyranii” pracownika? Znam wielu, którzy pobudowali się w Polsce i… sprzedali to wszystko. Wybrali beztroskie życie zagranicą 😉 W Niemczech niewielu myśli o posiadaniu mieszkania, czy domu. Liczy się mobilność i to, że wynajem jest znacznie tańszy jak posiadanie własnych czterech kątów. To tak jak rozważanie kupna Porsche, czy lising prseciętnego auta. Kogo stać na Porsche? A w Polsce ludzie pogłupieli i każdy prze ku tej skarbonce… jak widać bez dna. Bo później dojdą koszty napraw. Niestety 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here