Wykonanie kanalizacji podposadzkowej

3

Jak samemu wykonać kanalizację podposadzkową – kilka przydatkych rad.

 1. Prowadzenie kanalizacji powinno być zgodne z normą PN-81/C-10700 Instalacje kanalizacyjne. Wymagania i badania przy odbiorze.
 2. Kanalizację układamy kieliczami w kierunku przeciwnym do przepływu ścieków.
 3. Musimy zaopatrzyć się w:
  • płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie (ostatecznie mydło w kostce) – stosujemy przy łączeniu rur, smarujemy uszczelkę i końcówkę rury.
  • piłkę do metalu
  • duży pilnik – po skróceniu rury piłujemy końce by nadać formę stożka, usuwamy tez wszelkie zadziory.
 4. Najlepiej nie stosowac kolanek 90 st. Jeśli musimy wykonać taki skręt lepiej zastosować 2 kolanka 45 st.
 5. Jeśli nie mamy dokładnego projektu wyjście z budynku wykonujemy za pomocą rury fi 160. Instalacja wewnątrz może być wykonana z rur fi 110 (piony i podejścia do sedesu), a spływy wody brudnej (zlewy, pralka, wanna) z rur fi 50.
 6. Należy bezwzględnie zachować spadek nie mniejszy niż 2%

3 KOMENTARZE

 1. Riry fi 110 najlepiej zakupić te pomarańczowe o grubości minimum 3,2 cm ścianka, gorzej sprawa się ma z rurami fi50 niespotkałem sie jeszcze z pomarańczowymi dlatego najlepiej wykonać je z szarych rur ale też jak najgrubsze. lepiej nieoszczędzać na tym. ja wykonałęm spad około 3% myślę że powinno wystarczyć.

 2. Witam
  Wszystko ładnie pięknie tylko rodzaj rur zastosowany do rozprowadzenia ścieków pod posadzką jest niewłaściwy. Rury powinny być koloru pomarańczowego (gr. ścianki 3,2mm) ze względu na ich wytrzymałość. Pokazane na zdjęciach rury przeznaczone są do rozprowadzania w środowisku nie narażonym na obciążenia takim jak wnętrza budynku a nie narażonym na obciążenia jak pod posadzką. Wiadomo przecież że zasypkę należy zagęścić a ja mogę się założyć że po zagęszczeniu rury w przekroju mają kształt owalny a nie okrągły. Prawdopodobne jest też że miejscami uległy pęknięciom pod wpływem obciążeń, ale to czas pokaże czy tak jest.
  Logicznie rzecz biorąc dlaczego rura odprowadzająca ścieki poza budynek posiada grubszą ściankę tj 3,2mm i częściowo znajduje się w obrysie budynku pod posadzką a redukcja i następne rury mają ściankę najprawdopodobniej 2,8mm. Widoczna jest niekonsekwencja i często powtarzany błąd wykonawczy.
  Dla pewności radzę stosować pomarańczowe rury o gr ścianki 3,2mm dla instalacji podposadzkowych.
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here