Co dają zmiękczacze wody?

1

Ostatnio wiele słyszy się o zmiękczaczach wody w domkach jednorodzinnych, co daje taki zmiękczacz, jakie są jego zalety i wady?

Podstawowa funkcja zmiękczacza to usuwanie TWARDOŚCI z wody, co skutkuje m.in. tym, że

  • woda lepiej się pieni (a co za tym idzie zużywamy mniej kosmetyków myjących typu szampon, mydło czy żel)
  • nie wytwarza się uciążliwy kamień kotłowy i osad, czyli mamy lepszą ochronę np. baterii sanitarnych, unikamy kosztów wymiany zaworów, żelazka, zmywarki, czajnika elektrycznego, ekspresu do kawy czy grzałki w pralce.

Twardość wody zawdzięczamy solom wapnia i magnezu, które to wytrącają się z wody właśnie pod postacią kamienia czy osadu. Sole wapnia i magnezu dostają się do wody w wyniku kontaktu zawartego w niej dwutlenku węgla z glebą lub skałami, które w swoim składzie mają wapienie oraz magnezyty.

Twardość wody można podzielić tak naprawdę na dwie kategorie tj. TWARDOŚĆ WĘGLANOWĄ oraz TWARDOŚĆ NIEWĘGLANOWĄ, ta pierwsza wynika z obecności w wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu, natomiast druga siarczanów i chlorków wapnia i magnezu, dwie te twardości, a konkretnie ich suma, tworzą OGÓLNĄ TWARDOŚĆ WODY.

Poniżej przedstawiamy tabelaryczne zestawienie twardości wody:

  • TWARDOŚĆ – WODA
  • 0 ÷4 – bardzo miękka
  • 4 ÷8 – miękka
  • 8 ÷20 – twarda
  • ponad 20 – bardzo twarda

Co jeszcze możemy zyskać dzięki zmiękczaczowi? Według producentów i niektórych użytkowników także zdrowie, stosując tego typu urządzenie zapobiegniemy wielu groźnym chorobom, takim jak kamienie nerkowe, alergie, choroby oczu lub nawet marskość wątroby. Czysta szyba od kabiny prysznicowej, czyste szklanki, kieliszki, szklanki, lepszy smak potraw, miękkie i miłe w dotyku włosy – tak, to brzmi nieźle, ale czy jest to prawda? Sama jeszcze nie wypróbowałam, więc nie mogę stwierdzić tego z całą pewnością, ale myślę, że warto spróbować. Koszt zmiękczaczy waha się w granicach 1900,00 – 2500,00 zł. Proszę próbować i pisać swoje opinie, zapraszam!

1 KOMENTARZ

  1. Mam zmiękczacz ful automat od pół roku i jest to rewelacja. Potwierdza się wszystko o jego zaletach, tzn. zaletach miękkiej wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here