Czym karmić gryzonie?

0

gryzonGryzonie to najliczniejszy rząd ssaków, bowiem obejmuje około 1850 gatunków. Obecność stale rosnących siekaczy (jednej pary w górnej i jednej pary w dolnej szczęce oraz brak kłów jest cechą charakterystyczną wszystkich przedstawicieli tego rzędu. Wszystkie znaczna rozrodczość. Większość przedstawicieli to zwierzęta roślinożerne. Należy uważać na ich dietę.

Jak zatem karmić, by nie zaszkodzić gryzoniowi? Powszechnie wiadomo, że prawidłowe karmienie z pewnością sprawi, że zwierzak będzie miał ładne futerko, będzie zdrowy, szczęśliwy oraz będzie dłużej żył.

Zacznijmy od chomików. Żyją one średnio 2-3 lata. Jedzą zboża, nasiona, warzywa i owoce. Zdarza się także, że chomiki zjedzą owada, bowiem należą do nielicznej grupy gryzoni wszystkożernych. Mimo wszystko, dominować powinny pokarmy pochodzenia roślinnego. Najbardziej smakują chomikowi ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Oczywiście, w sklepach zoologicznych możemy zakupić gotowe mieszanki ziaren, które mają skład dobrany do potrzeb chomika i są godne polecenia hodowcom i właścicielom tych gryzoni. Gotowe pokarmy są często wzbogacone w potrzebne witaminy, zwłaszcza w witaminę D czy E. Pożywienie chomika powinno być urozmaicone i świeże- nie zaprzestajemy jednak karmienia na gotowych „ziarenkach”. Podać można także warzywa i owoce, jednak pamiętaj, że należy je umyć przed podaniem chomikowi i osuszyć. Muszą to być małe porcje, o temperaturze pokojowej. Chomiki jedzą także orzechy włoskie, ziemne, laskowe, ziarna kukurydzy, nasiona słonecznika, lnu, warzywa (marchewka, pomidor, ogórek, seler, cukinia), owoce (jabłko, gruszka, banan, arbuz, melon ), ser żółty lub w małych ilościach biały oraz śmietana. Nie należy żywić chomika sałatą, surowymi ziemniakami, cebulą czy kapustą, resztkami ze stołu, ani owocami cytrusowymi i kiwi.

Świnki morskie, tak jak chomiki, możemy karmić jedzeniem zakupionym w sklepie zoologicznym. Nie jest to jednak wystarczające dla świnek. Lubią one pochrapać także świeżą trawę, koniczynę czy mlecz. Lubią również siano, które wykorzystują nie tylko jako przekąskę, ale także miejsce do spania, schronienie. Świnki morskie są roślinożerne i w tym zakresie jedzą wszystko. Pożerają buraki, marchew, pomidory, koper, jabłka, świeże ogórki. Świnkom morskim można podawać kawałki suchego chlebka do chrupania i jednocześnie ucierania siekaczy. Pożywienie należy im dawać kilka razy dziennie- często, ale w małych ilościach. Można podawać sałatę lub kapustę, jednak nie należy przesadzać z częstotliwością. Świnki lubią obgryzać arbuzy i truskawki, po czym ich pyszczki wyglądają niezwykle słodko. Naturalne jest, kiedy świnka zjada swoje odchody – proszę się nie martwić. Pamiętać należy o świeżej wodzie! Świnki nie jedzą mięsa, za to lubią obgryzać papier czy tkaniny, na co należy uważać.

Kolejnym gryzoniem, który jest hodowany w domach, jest mysz. Najlepszą karmą dla myszy jest oczywiście gotowy granulat o optymalnym składzie. Są one produkowane specjalnie w celu karmienia myszy, a nie żadnego innego gryzonia, przygotowywane w laboratoriach. Aby zwierzę mogło pobierać wszelkie niezbędne substancje odżywcze z pożywienia, powinno mieć dostęp do paszy bez przerwy. Oczywiście, nie może gryzoniowi zabraknąć stałego dostępu do wody. Można podawać myszy także inne pożywienie. Ważne jednak, by w pokarmie było około 20-24 % surowego białka ( zwłaszcza w okresie wzrostu i ciąży). Tłuszcze w pokarmie myszy powinny wynosić około 3- 5 %, włókno surowe 5- 8 %, a substancje mineralne wyrażone w procencie popiołu surowego powinny wynosić mniej więcej 5- 8 %. Zatem karmiąc mysz, podajmy jej ziarna pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy, słonecznika czy ziarna dyni. Gryzonie te lubią także „pochrapać” marchew, jabłko oraz sałatę. Wiosną i latem można zrywać z łąki świeżą trawę. Jako wartościowy przysmak podaj swojej myszy ser (zarówno biały, jak i żółty), gotowane jajka, warzywa czy mięso.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here