Jak chronić meble przed kornikami?

0

RenowacjaOwady atakujące drewno nazywane są ksylofagami. Korniki należą do rodziny ksylofagów, tak jak mole i termity. Istnieją odmiany drewna bardziej podatne na zaatakowanie niż inne. Na przykład drewno oliwkowe, orzechowe lub dębowe jest szczególnie narażone na niszczące działanie ksylofagów. Z kolei mahoń jest odmianą odporną.

W zaatakowanym drewnie – w szczelinach i spojeniach – samice składają jaja. Wykluwające się malutkie larwy przez dwa lata drążą otwory w drewnie od środka; w tym czasie cykl rozrodczy powtarza się i samice roznoszą jaja po całym meblu.

Po upływie dwóch lat korniki wychodzą na powierzchnię jako chrząszcze ze skrzydłami. Tak wygląda w uproszczeniu powtarzający się cykl życia ksylofagów.

Chrząszcze wyłaniają się pod koniec wiosny lub na początku lata. W tym okresie należy zwrócić na meble szczególną uwagę. Ksylofagi można rozpoznać po niewielkich kopczykach żółtych trocin pozostawionych obok lub pod meblami.

Kiedy zauważymy takie kopczyki trocin, trzeba zbadać mebel, aby odnaleźć otwory wyjściowe chrząszczy. Następnie należy zastosować środek owadobójczy poprzez rozpylenie,  nałożenie pędzlem lub wstrzyknięcie czy zanurzenie.

Najbardziej zalecane jest wstrzyknięcie produktu przy pomocy strzykawki we wszystkie znalezione otwory i zaimpregnowanie całej powierzchni przy użyciu pędzla. Można też rozpylić środek owadobójczy w aerozolu. Zabieg należy zawsze przeprowadzać w pomieszczeniu o dobrej wentylacji, zakładając rękawiczki i maseczkę. Po zastosowaniu środka owadobójczego zaleca się włożyć drewno na dobę do plastikowej torby, najlepiej hermetycznie zamykanej. Całą operację powtarza się po dwóch tygodniach.

Informacja pochodzi z książki „Renowacja przedmiotów z drewna” wydanej przez Wydawnictwo RM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here