Jak dbać o drewnianą podłogę?

2

podloga z drewnaDrewniana podłoga w dużym stopniu świadczy o właścicielach i ich statusie. Decydując się na drewnianą podłogę w domu czy mieszkaniu, zarazem pokazujemy odwiedzającym nas gościom, że nie mają do czynienia z byle kim. Gorzej jednak, jeżeli nieumiejętne dbanie o drewnianą podłogę sprawi, że straci ona swój pierwotny połysk i wygląd.

Aby uchronić drewno przed upływem czasu, należy stosować się jedynie do kilku podstawowych zasad:

  • Przede wszystkim w miarę możliwości zapobiegać wnoszeniu piasku, błota i innych zanieczyszczeń z zewnątrz – koniecznie należy pamiętać o wycieraczkach przed drzwiami wejściowymi.
  • Kolejnym sposobem, aby zredukować zarysowania na drewnianej podłodze jest przyklejenie ochronnych, miękkich podkładek na nogach mebli i krzeseł, koszty takich podkładek są minimalne, a skuteczność naprawdę wysoka.
  • Trzeba też pamiętać, aby plamy, których nie da się uniknąć usuwać natychmiast, nie czekając aż zaschną bądź zaczną wsiąkać w podłogę.
  • Do mycia nie należy używać mopów sznurkowych – podłoga drewniana powinna być myta na wilgotno, nie na mokro. Wiele osób popełnia najczęściej ten właśnie błąd, myjąc drewno na mokro. Dobrym narzędziem są ścierki z mikrowłókien, które pozwalają na dokładne czyszczenie, nie pozostawiają smug i nie rysują podłogi. Warto do wody dodawać dobrych, sprawdzonych środków czyszczących, przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji drewna. Niektóre z nich mają także działanie antypoślizgowe, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania pomieszczeń, w których podłoga jest drewniana.

2 KOMENTARZE

  1. maty, naklejki pod krzesełka świetna sprawa, zwłaszcza jak te maty są przeźroczyste. W moim domku maty to podstawa, zwłaszcza gdy moje dziecko jeździ jak szalone na krzesełku obrotowym i mój mąż dużo pracuje przy komputerze.

  2. Podłoga drewniana, czy to deska, czy parkiet, może służyć przez wiele lat, ale nie można pozostawić jej samej sobie, należy o nią dbać. Najważniejsza jest prewencja, czyli niedopuszczanie do zarysowań czy zabrudzeń, ale jeśli już zdarzy się plama, to trzeba szybko działać, wtedy można się jej pozbyć w całości, bez pozostawianych zabarwień, o co trudniej w przypadku dywanów lub wykładzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here