Jak dbać o kwiaty doniczkowe zimową porą?

0

kwiat doniczkowyZima to trudny czas dla kwiatów w domu. Mają mało światła słonecznego, szybko wysychają i kurzą się przy kaloryferach.

Skoro ograniczony jest dostęp roślin do światła naturalnego, to należy dopasować do tego też podlewanie, nawożenie i temperaturę. Dopasować, czyli ograniczyć.

Mało kto ma możliwość zapewnienia w zimie kwiatom tak potrzebnej im o tej porze roku niższej temperatury. Zwykle stoją na tych samych parapetach czy kwietnikach, co latem. A skoro tak, to z ograniczeniem podlewania nie można przesadzić. Wyjątkiem są kaktusy. Większość kwiatów powinna być podlewana, choć zwykle nico oszczędniej niż latem. Po prostu trzeba obserwować ziemię w doniczce. Może okazać się czasem, że wysycha szybciej niż latem. Zwłaszcza gdy pod parapetem jest gorący kaloryfer.

Wielu roślinom dobrze robi spryskiwanie wodą lub postawienie ich na podstawkach z keramzytowym podłożem zalanym trochę wodą. Będą miały choć trochę bardziej wilgotne powietrze. Można też wieszać na kaloryferach specjalne pojemniki na wodę lub mokre ręczniki. Skutecznym rozwiązaniem są też nawilżacze powietrza. Dobrze zrobią nie tylko rośliną, ale i nam.

Zimą trzeba też usuwać kurz z roślin. Utrudnia on im oddychanie i przeszkadza w dotarciu wystarczającej ilości światła do liści, co zaburza funkcje życiowe roślin. Jeśli kwiat nie jest zbyt wielki, wkładamy go do wanny i polewamy wodą z prysznica. Czasem trzeba umyć każdy liść z osobna. Robimy to wilgotną ściereczką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here