Jak tanio odnowić kuchnię?

Jak tanio odnowić kuchnię i nadać jej nowego wyglądu? Alternatywy dla całkowitego remontu kuchni.

0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKuchnia nazywana jest sercem domu. Jest pomieszczeniem niezbędnym w każdym mieszkaniu. Przebywamy w niej dużo czasu, dlatego jej wystrój jest dla nas szczególnie ważny. Niestety, remont starej kuchni, odziedziczonej po przodkach czy też poprzednich właścicielach, często jest poza zasięgiem naszych możliwości finansowych. Na szczęście i mniejszym kosztem możemy łatwo szybko i tanio odnowić kuchnię. Jak to zrobić?

Ściany i podłogi 

Jeżeli na ścianach w starym pomieszczeniu kuchennym jest farba, to ich odnowienie nie stanowi problemu – wystarczy je pomalować na ulubiony kolor. Ściany pokryte boazerią równie łatwo wykończymy farbą. Jeśli zaś w starej kuchni położone są płytki, przyjrzyjmy się, w jakim są one stanie. Często, aby przywrócić im drugie życie, wystarczy odnowienie fug, bądź przywieszenie w miejscach skaz półek czy małych szafek. W przypadku, gdy płytki są bardzo zniszczone, lepiej jest je zdemontować, zerwać klej i zeszlifować ścianę, aby przygotować ją do dalszych zabiegów. Aby zastosować modne wykończenie pomiędzy blatem a szafkami stojącymi, możemy przykleić na tym obszarze tapetę zmywalną. Producenci oferują rozmaite wzory tapet – niektóre z nich imitują płytki bądź mają ciekawe napisy. Dobrym rozwiązaniem na ścianę kuchni jest również zmywalna fototapeta z motywem kulinarnym.

Jeżeli w pomieszczeniu położony jest parkiet, możemy go odnowić, pomalować i polakierować, aby zabezpieczyć podłogę przed wchłanianiem wilgoci oraz zanieczyszczeniami. Stara terakota czy płytki wymagają od nas obiektywnej oceny. Zostawmy te dobrze wyglądające i dopasujmy do nich cały wystrój. Przy niewielkich zniszczeniach wystarczy ciekawy chodnik dywanowy, najlepiej taki, jaki umieszcza się w przedpokoju – przykryjemy nim drobne rysy i spękania. Gdy cała powierzchnia podłogi posiada skazy, trzeba ją pokryć całkowicie. Doskonale nadaje się do tego dopasowane wzorniczo i kolorystycznie linoleum, którego zastosowanie jest jedną z najtańszych opcji na całkowitą zmianę wyglądu podłogi w kuchni.

Szafki kuchenne i blaty

Stare szafki kuchenne z łatwością możemy przerobić tak, aby posłużyły nam jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Drewniane, w dobrym stanie zyskają nowy wygląd, gdy je odmalujemy lub pokryjemy okleiną meblową. Laminowane musimy wcześniej zagruntować, ale jeśli laminat nie wygląda źle, możemy go z powodzeniem zostawić. Jeśli okleimy drzwiczki listwami i zastosujemy w nich nowe uchwyty, meble kuchenne zyskają nowy styl.

W odnawianiu kuchni bardzo istotnym aspektem jest blat. Każdy bardzo porysowany i wyblakły opłaca się zmienić na nowy. Nie kosztuje tak dużo, szczególnie jeśli wybierzemy ten najtańszy, z płyty wiórowej pokrytej laminatem. Dodatkowym atutem takiego blatu jest to, że można wybrać praktycznie dowolny kolor i wzór. Jeśli mamy mocne szafki i możliwość taniego wykonania zbrojenia, równie ciekawym i niedrogim rozwiązaniem może okazać się montaż bardzo modnego i trwałego blatu betonowego.

Agd, tekstylia i dodatki 

Stare lodówki i kuchenki coraz częściej stają się niezwykłymi dekoracjami wnętrz. Zamiast je wymieniać, możemy zaopatrzyć się w specjalne naklejki na te sprzęty AGD, lub pomalować je farbą, na przykład tablicową. Będą wyglądały ciekawie, gdy przywiesimy na nie designerskie magnesy, plakaty lub zdjęcia rodzinne. Nowe baterie zlewozmywakowe również potrafią zdziałać cuda. W kuchni ogromną rolę odgrywają także tekstylia. Już sama wymiana ściereczek, ręczników i zasłon może wprowadzić inną atmosferę do pomieszczenia. Podobnie jest z dodatkami – im bardziej spójne i dopasowane do siebie pojawią się we wnętrzu, tym lepiej wygląda kuchnia. To dlatego stare kuchnie urządzone ze smakiem zachwycają do dziś.

Całkowita metamorfoza kuchni nie musi kosztować majątku. Drobne zmiany sprawią, że szybko przeobrazi się ona w piękne i funkcjonalne wnętrze. Wystarczy tylko odświeżyć ściany i połogi, poprawić wygląd szafek, blatów i sprzętów AGD, dobrać odpowiednie tekstylia i dodatki. Jeśli wystrój nam się znudzi, równie szybko i tanio go zmienimy, bo nie będzie nam szkoda wydanych pieniędzy. Dlatego nie zwlekajmy z remontem kuchni i zacznijmy go już dziś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here