Jak opiekować się długim włosem psa?

0

pies_dlugi_wlosPosiadanie psa rasy z grypy ras ozdobnych i do towarzystwa (IX grupa FCI) stało się ostatnio bardzo modne. Coraz więcej osób decyduje się na zakup pięknego pieska z długimi włosami i kitką argumentując na różne sposoby: „bo jest ładny”, „bo chcę być modna”, „bo córka będzie mogła czesać”, itp.. Jednak większość tych osób nie zdaje sobie z prawy z kłopotu, jaki biorą na swoje barki.

Jak odpowiednio pielęgnować włos? Po pierwsze: częste kąpiele. Wbrew przekonaniu, iż psów nie należy kąpać często, psy z długim włosem należy kąpać co około 7-10 dni. Nie jest to powodowane wyłącznie kwestią higieny, czyli zmycia z włosa brudu, kurzu czy piasku, ale także odpowiednim odżywieniem włosa, który należy odpowiednio nawilżać i natłuszczać, by uniknąć przesuszenia oraz łamania się włosa. Pamiętajmy również, że ludzkie kosmetyki nie są odpowiednie dla psa. Większość środków pielęgnacji opracowywanych dla człowieka w ogóle nie uwzględnia ochrony substancji łojowej, a wręcz jest nastawiona na jej usunięcie. Używanie takich preparatów do pielęgnacji psa pozbawia jego skórę naturalnej bariery ochronnej pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a organizmem psa – czyli przyczynia się do jego chorób. Dlatego wybierzmy szampony i odżywki dostosowane do rodzaju włosa i ściśle przestrzegajmy sposobu ich użycia.

Następną kwestią jest czesanie psa. Ważne jest to, jaką szczotką czeszemy naszego pupila. Szczotka owalna o prostych drucikach (bez kulek, nie plastikowa) oraz grzebień o szeroko rozstawionych zębach to podstawa do czesania włosa na ciele. Grzebień o gęstych zębach (powinien być ze szpikulcem z drugiej strony) przydaje nam się do robienia przedziałków oraz czesania kitki i wąsów. Pamiętajmy, by nigdy nie czesać włosa, gdy jest suchy. Spryskajmy go przed czesaniem wodą z odżywką, co zapobiega łamaniu się włosa. Nie czeszmy też psa codziennie. Warto zawijać włos w tzw. papiloty, które uchronią włos przed zabrudzeniem, ścieraniem i zapewnią ciągłe natłuszczanie.

Warto również podcinać delikatnie zniszczone końcówki włosów tylko po to, by zdrowa część włosa się nie niszczyła. Ważne jest również wycinanie zbędnych włosów spod ogona. Pomoże nam to zachować czystość pieska i uniknie kąpieli po każdym spacerze i załatwieniu się pupila. Istotną kwestią jest również usuwanie włosów ze ucha pupilka. Jeśli boimy się zrobić to sami, warto poprosić o pomoc weterynarza lub- najlepiej- udać się do fryzjera.

Pielęgnacja psa z długim włosem jest wielkim wyzwaniem dla wielbicieli czworonogich stworzeń. Dlatego- zanim zdecydujemy się na zakup psa rasy długowłosej- zadajmy sobie pytanie, czy faktycznie damy radę opiekować się jego włosem, czy nie przewyższy nas to wyzwanie oraz czy jesteśmy systematyczni- bo systematyczność i sumienność są kluczem do sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here