Jak opiekować się starszym psem?

0

pies_starszyOpieka nad psem- z pozoru łatwe zadanie. Zabawy z piłką, aportowanie, chodzenie z psem na spacery oraz żywienie pieska wydaje się być przyjemnością i zadaniem, które nie powinno sprawić trudności nikomu. Jednak czy naprawdę tak jest? Gdy do naszego domu zawita piesek- szczeniak- daje szczęście, jest rozkoszny i słodki, potrafi rozbawić właścicieli. Co jednak, gdy piesek dorośnie, zestarzeje się i zacznie chorować? Posiadanie pieska przestaje być takie przyjemne. Zamiast przyjemności, mamy teraz coraz więcej obowiązków. Aby zapewnić naszemu seniorowi to, czego potrzebuje, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy wchodzi w wiek honorowy. Nie ma jednoznacznie ustalonego wieku, jednak lekarze weterynarii przyjmują pewne granice: rasy małe i średnie (do 10 kg) uznajemy za weteranów od 11. roku życia, psy duże (25 – 40 kg) od 9. roku życia, a rasy olbrzymie (>40 kg) stają się seniorami po ukończeniu 8. roku.

Starzejący się pies potrzebuje więcej odpoczynku, dlatego coraz więcej śpi, przestaje się bawić tak często, jak robił to, kiedy był szczeniakiem. Starszy pies może zachowywać się dziwnie, być spłoszony, wydający się czegoś szukać. Nic w tym dziwnego- to efekt pogarszającego się wzroku oraz słuchu. Pies próbuje teraz wyostrzyć inne zmysły, które także już, niestety, ulegają pogorszeniu.

Podstawową kwestią opieki nad starzejącym się psem jest odpowiednio zbilansowana dieta. Należy podawać karmę dla seniora. Istotna jest także regularne kontrolowanie masy ciała psa. Czasami trzeba będzie podać psu karmę typu light lub specjalną karmę dla cukrzyków.

W pewnym wieku zwierzęta zapadają na zapalenie kości i stawów. Powoduje to ból i ogranicza ruchomość stawów. Codzienne godzinne spacery pozwolą dłużej zachować sprawność i zadbają o kondycję naszego pupila.

Niezwykle ważne są częste i regularne wizyty u weterynarza, ponieważ im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe będą szanse wyleczenie. Raz na 3 miesiące powinniśmy robić badania krwi i moczu, a raz w roku rtg i usg. Jeżeli pies jest ociężały lub niechętnie się rusza, koniecznie idź z psem do weterynarza! Może to znaczyć, że psa coś boli i być może potrzebne będzie podawanie leków przeciwbólowych.

Pamiętajmy, że starszemu psu spada odporność na wszelkie choroby, wirusy i bakterie. Pamiętajmy o regularnych szczepieniach i zwróćmy uwagę na to, by pies nie przeziębił się. Starsze psy znoszą przeziębienia gorzej. Mogą się także pojawić niebezpieczne powikłania.

Pamiętajmy także o higienie jamy ustnej naszego zwierzaka. Używajmy pasty i szczoteczki do zębów specjalnie dla psa, a zabawki, które psu dajemy, mogą być wykonane z linii stomatologicznej

Odpowiednim jest życzliwe podchodzić do jego upartych zachowań psa, wybaczać mu, jeśli zdarzy mu się nabrudzić w domu. Psy w podeszłym wieku mogą mieć problemy z utrzymaniem moczu.

Pokażmy naszemu pupilowi, że kochamy go tak, jak kochaliśmy, kiedy był szczeniakiem. Że nadal jest dla nas ważny i to, że się starzeje, nie zniszczyło naszej więzi. Zachowujmy się tak, by pies czuł, że jest kochany i potrzebny swojej rodzinie. Darowana mu miłość doda psu sił i chęci do życia oraz pozwoli dłużej walczyć o zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here