Jak opiekować się zwierzęciem podczas ciąży?

1

pies_szczeniakiCiąża zarówno u kota, jak i u psa trwa około 9 tygodni od momentu zapłodnienia, chociaż długość trwania ciąży może się różnić od 56 do 72 dni. Liczba potomstwa różni się w zależności od stanu zdrowia matki. Suki rodzą generalnie sześć szczeniaków, ale liczba ta może się zmieniać w zależności od rasy. Psy towarzyskie rodzą mniej szczeniąt- od jednego do czterech szczeniaków, większe rasy średnio 12 szczeniaków. Kotka natomiast może urodzić od 2 do 7 kociąt, jednak przeważnie jest ich od 3 do 5.

Od początku ciąży suka oraz kotka wymagają specjalnej opieki.

Szczenną sukę zwalniamy z intensywnego ruchu, jednak nie ograniczamy spacerów ani przebywania na świeżym powietrzu. Suki nie powinny biegać, ani wykonywać gwałtownych skoków. Kotce natomiast możemy pozwolić na ruch, bieganie, skakanie czy wspinaczki, które pomogą zachować sprawność oraz utrzymać mięśnie brzucha w nienagannej kondycji. Jednak ruch należy ograniczyć zarówno kotu jak i psu w miarę zaawansowania ciąży.

W opiece nad ciężarnymi zwierzakami istotne jest karmienie. Tuż po zapłodnieniu warto podawać suce jeszcze przez jakiś czas wysokobiałkowe pokarmy. Karma musi w tym zawierać pełnowartościowe produkty. Na rynku dostępne są karmy na brzemiennych zwierząt, warto je kupić. Zapotrzebowanie przyszłej mamy na jedzenie jest normalne, nie zwiększajmy więc porcji jedzenia. Dopiero około 3 tygodnie przed porodem możemy zacząć podawać więcej jedzenia.

Starajmy się chronić przyszłe matki przed infekcjami, ponieważ stosowanie leków ma negatywny wpływ na płody, może doprowadzić do ich zamierania i poronień. W połowie ciąży szczenną sukę należy zaszczepić przeciwko nosówce, parwowirozie, koronawirozie i leptospirozie.

Po porodzie młoda mama także wymaga spokoju i naszej opieki. Po porodzie i odpoczynku warto podać matce najlepiej wodę z glukozą lub osłodzoną herbatę z mlekiem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here