Jak oszczędzać prąd?

0

zarowkaNiejednokrotnie zadajemy sobie pytanie jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, aby płacić mniejsze rachunki za prąd. Wszystkim wiadomo, że właściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych pozwala na znaczne obniżenie wysokości rachunków. Tylko jak to zrobić? Poniżej przedstawione zostaną praktyczne porady, który pozwolą na bardziej efektywne użytkowanie sprzętów zasilanych energią elektryczną, wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

Jeżeli chodzi o użytkowanie kuchni elektrycznych należy zastosować się do następujących rad:

Potrawy należy gotować w małej ilości wody w zamkniętych naczyniach, wtedy zaoszczędzimy sporo energii zużywanej do gotowania. Do potraw o długim czasie gotowania powinno się wykorzystywać szybkowar (zaoszczędzamy w ten sposób 70% czasu i około 40% energii). Garnki i patelnie powinny mieć gładkie i dobrze przewodzące ciepło dno. Wielkość garnka powinna być dopasowana do wielkości płyty grzejnej (średnica garnka powinna być o 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej). Należy wykorzystać już dostarczoną energię cieplną i wyłączać płytę grzejną już na 10 min. przed końcem gotowania. Oszczędności poczynione w ten sposób przyczynią się znacznie do obniżenia rachunków energię elektryczną.

Jeżeli chodzi o korzystanie z lodówek, chłodziarek i zamrażarek należy zastosować się do następujących rad:

Lodówkę należy przede wszystkim często odmrażać. W ten sposób zyskamy cenne oszczędności. Należy bardzo dbać o prawidłowy stan uszczelek w lodówce, aby nie tracić niepotrzebnie zbędnej ilości energii. Zamrażarek nie powinno się zbyt często otwierać. Każda lodówka i zamrażarka powinna być ustawiona z dala od wszelkich źródeł ciepła i nie powinna być narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Starajmy się wkładać do lodówki tylko potrawy ochłodzone i w miarę możliwości w szczelnych pojemnikach. Krata skraplacza lodówki nie powinna być czymkolwiek przykryta. Kupując chłodziarko-zamrażarkę w klasie energetycznej B zamiast w C możemy zaoszczędzić aż około 26% energii elektrycznej.

Jeżeli chodzi o użytkowanie drobnego sprzętu AGD należy stosować się do następujących rad:

Gotujmy małe ilości wody grzałką elektryczną lub czajnikiem elektrycznym. Z grzałek należy systematycznie usuwać kamień. W ten sposób możemy zaoszczędzić w naczyniach do gotowania wody około 10% energii. Najlepiej gotować tylko taką ilość wody, jaka jest nam aktualnie potrzebna. Warto pamiętać, że przygotowanie kawy czy herbaty w ekspresie wymaga zużycia mniejszej ilości energii niż gotowanie wody w czajniku na płycie grzewczej lub kuchni gazowej.

Aby zaoszczędzić prąd podczas oświetlania pomieszczeń należy pamiętać o następujących rzeczach:

Powinno się stosować żarówki energooszczędne w miejscach, gdzie przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia (powyżej 2 godzin) – lampy fluorescencyjne i kompaktowe są bardziej ekonomiczne od normalnej żarówki. Jednocześnie należy pamiętać, że przy krótkim czasie świecenia należy stosować tradycyjne żarówki, które są znacznie tańsze od energooszczędnych. W ten sposób oświetlenie naszego mieszkania będzie jak najbardziej ekonomiczne.

Jeżeli chodzi o korzystanie z pralki należy pamiętać, aby:

Pranie wstępne należy robić tylko wtedy, jeżeli pranie jest mocno zabrudzone. Nie można zapominać o tym, że przy mniejszej ilości prania pralka pobiera tyle samo energii, co przy całkowicie wypełnionym bębnie. Jeżeli pralka posiada programy ekonomiczne, należy z nich korzystać zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas prania mało zabrudzonych rzeczy najlepiej stosować temperaturę 60o C, aby podczas prania zaoszczędzić jak najwięcej prądu.

Korzystając ze zmywarki należy przestrzegać następujących rad:

Należy przed włożeniem naczyń do zmywarki usunąć resztki jedzenia z naczyń. Zmywarkę należy uruchamiać wtedy, gdy jest całkiem wypełniona naczyniami. Płucząc naczynia przed włożeniem ich do zmywarki korzystajmy tylko z chłodnej wody. Naczynia w zmywarce należy ustawiać zgodnie z instrukcją producenta zmywarki. W celu poczynienia jak największych oszczędności należy używać oszczędnego programu suszenia naczyń w zmywarce.

Korzystając z przepływowego podgrzewacza wody należy pamiętać o tym:

Moc podgrzewacza należy dopasować do potrzeb indywidualnych. Przepływowy podgrzewacz wody najlepiej jest instalować w pobliżu wanny lub prysznica czy zlewozmywaka. Używając przepływowych podgrzewaczy wody można zaoszczędzić nawet aż do 20% energii i wody.

Korzystając z grzejników elektrycznych zastosujmy następujące rady:

Przy wykorzystywaniu odbiorników elektrycznych do ogrzewania pomieszczeń korzystajmy z urządzeń sterujących ich pracą, głównie programatorów cyfrowych. Urządzenia te umożliwiają automatyczne załączanie i wyłączanie odbiorników elektrycznych oraz pozwalają zaprogramować cykl pracy urządzenia w określonych godzinach doby (np. w nocy gdy obowiązuje tańsza taryfa elektryczna). Najbardziej efektywne są nowoczesne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem.

Korzystając z ładowarek należy pamiętać, aby za każdym razem, kiedy już nie ładujemy urządzenia, wyłączać je z kontaktu.

Pamiętajmy również, żeby za każdym razem wyłączać z gniazdka telewizor, komputer i każde urządzenie elektryczne, z którego aktualnie nie korzystamy.

Jeżeli zadbamy o właściwe korzystanie ze sprzętu elektrycznego przekonamy się dostając kolejny rachunek za prąd, ze warto było włożyć odrobinę wysiłku w oszczędzanie energii elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here