Jak pielęgnować storczyki?

0

storczykPrzez wiele osób storczyki uważane są za najpiękniejsze kwiaty. Storczyki należą do grupy orchidei, do której należy kilkadziesiąt tysięcy odmian.

Miejsce – storczyki najlepiej czują się w miejscach jasnych, przy rozproszonym świetle. Idealnym miejscem uprawy jest wschodnia lub zachodnia wystawa. Stojące na wystawie południowej lub południowo-zachodniej, latem, należy delikatnie cieniować.

Temperatura – wiosną i latem, w ciągu dnia, lubią temperaturę 20-30 stopni, a nocą 15-20 stopni.

Powietrze – powinno być dość wilgotne, rośliny lubią otoczenie o dużej zawartości wilgoci ale nie bezpośredniej wody. Po zraszaniu nadmiar wody z liści nie powinien spływać do doniczki.

Podlewanie – storczykom nie służy stale wilgotne podłoże. Podlewamy je dopiero wtedy, gdy wyraźnie przeschnie, latem dość obficie. Można zanurzać doniczkę w wodzie, po wyjęciu odczekać aż z podłoża wycieknie nadmiar wody. Podlewanie powinno przypominać ulewy tropikalne, przeplatane długimi okresami bez deszczu. W okresie spoczynku podlewamy bardzo oszczędnie, niewielką ilością wody.

Nawożenie – w okresie kwitnienia można nawozić roślinę specjalnym nawozem do storczyków, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Spoczynek – Po kwitnieniu storczyki powinny przejść okres spoczynku. Przez 6 tygodni nie podlewamy i nie nawozimy, możemy jedynie zraszać liście. Przekwitły pęd należy przyciąć pod przekwitłym dolnym kwiatkiem. Gdy pojawią się nowe pąki zaczynamy bardziej obfite podlewanie i nawożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here