Jak pielęgnować wełnę?

1

welnaWełna jest to naturalna sierść owiec, jagniąt albo kóz. Znane są też inne rodzaje wełny, jak: alpaka, wełna wielbłądzia, z królika, lamy lub wigonia. Aby wełniane wyroby wyglądały ładnie i długo nam służyły należy zastosować się do wielu wskazówek dotyczących jej pielęgnacji.

Zatem wełny nie można długo moczyć, ponieważ powoduje to kurczenie się tkaniny. Przede wszystkim należy stosować specjalne środki przeznaczone do prania wełny w zimnej wodzie. Prać należy ją delikatnie wyciskając. Nie wolno pocierać wełny podczas prania, ponieważ szkodzi to jej wyglądowi. Niektóre tkaniny wełniane można prać w pralce. Przedtem jednak należy zawsze zapoznać się z oznaczeniami producenta na metce i stosować się do zawartych w niej wskazówek. Pożółkniętą wełnę można również wybielić w lekkim roztworze perhydrolu, a następnie wypłukać w ciepłej wodzie.

Wełnę ubrudzoną olejem lub smarem powinno się prać w płatkach mydlanych a nie w detergentach.

Wełnę należy suszyć rozłożoną na równej powierzchni. Jeśli zdarzy nam się, że wełna w czasie pranie skurczyła się, wyrób można rozciągnąć, ale jeszcze wtedy, gdy jest jeszcze dostatecznie wilgotny.

Wyroby z wełny wielbłądziej, grubej wełnianej flaneli, pilśni lub kamgarnu należy czyścić chemicznie.

Tkaniny wełniane należy prasować letnim żelazkiem na lewej stronie przez wilgotną ściereczkę.

Niektórzy z nas lubią spać pod wełnianą pościelą, ale trzeba ją systematycznie odświeżać. W celu odświeżenia pościeli wełnianej należy wytrzepać ją (usuwa się w ten sposób złuszczony naskórek, który ściera się podczas spania i osiada na pościeli), a prać pościel należy najwyżej raz na pół roku, aby odnowić zapas lanoliny. Zaleca się pranie ręczne wełnianej pościeli, ale krótkotrwałe, bez namaczania, w delikatnych środkach piorących zawierających lanolinę. Temperatura kąpieli piorącej i kąpieli płuczącej powinna wynosić nie więcej niż 30 C. Po zastosowaniu ostatniej kąpieli płuczącej należy odsączyć szybko odę , ale nie odwirowywać mechanicznie. Tak wypraną pościel należy rozwiesić w zaciemnionym, przewiewnym miejscu. Należy ją chronić przed działaniem ostrych promieni słonecznych. Wełnianą pościel można także czyścić chemicznie.

Jeśli wymagana jest dezynfekcja pościeli wełnianej można do prania lub po wypraniu stosować środki dezynfekcyjne stałe, w płynie lub aerozolu posiadające atest P.Z.H.

Dziecięce ubranka wełniane można prać w pralce stosując program przeznaczony do wełny. Pranie powinno odbywać się w wodzie zimnej, ewentualnie lekko ciepłej. Produkty z wełny można oczywiście prać ręcznie. Wówczas do prania należy stosować specjalny szampon do wełny, natomiast do pielęgnacji, czyli natłuszczania, kurację lanolinową. Podczas prania należy unikać silnego mięcia i wykręcania. Ubranek wełnianych nie należy suszyć na kaloryferach i na słońcu. Mało kto z nas wie, ze wełnę można także gotować. Wełna nie filcuje się pod wpływem wysokiej temperatury, ale pod wpływem nagłych zmian temperatury, czyli, na przykład, gorące pranie i zimne płukanie.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń pozwoli nam cieszyć się długo pięknym wyglądem naszych wełnianych ubrań, pościeli i innych wyrobów wełnianych.

1 KOMENTARZ

  1. My przez długi czas to tylko ręcznie praliśmy. Teraz mamy na nowym mieszkaniu pralkę z ultracarem, i tam rzeczywiście z tymi swetrami się nic nie dzieje, ale jak skończymy to mieszkanie wynajmować to nie wiem jak będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here