Jak podlewać kwiaty w doniczkach?

0

Domowe rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę. Nie zawsze służy im codziennie podlewanie.

Znacznie więcej roślin ginie z powodu nadmiernego, a niezbyt skąpego podlewania. Najgorsze jest to, że początkujący domowi ogrodnicy, widząc zwiędłych, obwisłych i pożółkłych liściach, zwykle biegną po wodę, by ją dodatkowo podlać.

Tymczasem ona już ma zbyt dużo wilgoci. Dodatkowa jej ilość powoduje zalanie rośliny. Więdnie więc ona jeszcze bardziej, bo w zalanym podłożu korzenie otrzymują za mało tlenu. Gniją i nie są już w stanie pobierać wody.

Podlewanie roślin nie może więc być codzienną rutyną. Każdy doniczkowy kwiat ma inne wymagania.

  • Rośliny o dużych, miękkich liściach łatwiej tracą wodę. Wymagają więc częstego podlewania.
  • O wiele wolniej wyparowują wodę te o liściach małych, twardych, grubych i mięsistych.
  • Osobną grupą są kaktusy, które bardzo długo potrafią radzić sobie bez wody.

Generalnie latem kwiaty podlewamy obficiej niż zimą. Od tej zasady odstępujemy, jeśli nie możemy zapewnić roślinom okresu zimowego spoczynku w chłodniejszym pomieszczeniu. Skoro stoją w ciepłym pokoju, do tego w pobliżu grzejników, trudno ograniczyć im wyraźnie podlewanie.

Dużą rolę gra też to, w jakiej ziemi rosną. Piaszczysta szybciej wyparowuje wodę niż gliniasta. Jeśli mocno przesuszymy kwiat i po podlaniu woda będzie wypływać na zewnątrz, trzeba wstawić doniczkę z kwiatem na kilka godzin do miski z wodą. Jeśli kwiat rośnie w małej doniczce, trzeba podlewać go częściej.

Do podlewania należy używać wody o temperaturze pokojowej. Zbyt zimna może wywołać plamy na liściach, a nawet ich opadanie. Rośliny nie lubią też twardej wody. Są zwolennicy podlewania domowych kwiatów wodą po gotowaniu ziemniaków, jajek, makaronu, wodą z akwarium lub taką z dodatkiem esencji herbacianej lub jasnego piwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here