Jak przygotować psa do wystawy?

0

piesnawystaweWystawy psów rasowych to hobby, które wymaga wysiłku i dużej wiedzy od właściciela psa. Wystawy to nie pokazy piękności, ale selekcje hodowlane. Nie polegają one na pokazaniu swojego psa na ringu i oczekiwaniu na medal. Nie liczy się tu wyłącznie wygląd zewnętrzny psa. Ważne są także kwestie budowy psa, zgryzu, trzymania ogona i uszu, ruch psa, temperament oraz relacje psa z wystawiającym, który nie zawsze jest właścicielem.

Jest wiele rodzajów wystaw. Na każdej z nich psy mogą zdobyć inne tytuły. Oto rodzaje wystaw odbywających się na całym świecie: wystawy międzynarodowe, krajowe, klubowe,  championów, raz do roku – światowa, europejska oraz inne np. Środkowo czy Wschodnioeuropejska.

Na każdej wystawie każda pokazywana rasa dzielona jest na grupy wiekowe. Oto one: szczeniąt (wiek od 6 do 9 miesięcy), młodzieży (wiek od 9 do 18 miesięcy), pośrednia (wiek od 15 do 24 miesięcy), otwarta (wiek powyżej 15 miesięcy), użytkowa (wiek powyżej 15 miesięcy), championów- dla psów/suk posiadających tytuł Champion Polski lub innego kraju lub Champion Międzynarodowy oraz klasa honorowa- weteranów (dla psów/suk, które ukończyły 8 lat)

Do każdej wystawy pies musi być fachowo przygotowany. Ważne jest wszystko, od tresury, przez pielęgnację i kondycję naszego pupila. Przygotowanie każdego psa zajmuje inną długość czasu- wszystko zależy od wymagań sędziów oraz od wzorca. Wszelkie zabiegi kosmetyczne powinny być niezauważalne. Zdarza się bowiem, że wzorzec rasy mówi np. że wszelkie ślady trymowania lub podstrzygania dyskwalifikują psa, jednak na ringach nie spotykamy takich „włochaczy”, jak na ulicy.

Pies powinien być nauczony wystawiania się. Pierwszym krokiem w nauce prezentacji psa jest poznanie jego standardu rasy i anatomii. Właściciel musi wiedzieć, jak pies ma wyglądać w statyce i ruchu oraz nauczyć się wystawiania razem z psem. Głównym celem wystawiania jest oczywiście pokazanie psa w profesjonalny sposób tak, by uwidocznić jego zalety  i zatuszować wad.

Kolejną istotną kwestią jest oczywiście włos psa. Pamiętajmy, że odżywiać włos należy przez całe życie psa „od środka” uzupełniając dietę wszelkimi niezbędnymi witaminami. Przed wystawą z włosem krótkim nie ma dużego kłopotu. Wystarczy przetrzeć psa wilgotnym ręcznikiem. Jednak właściciele psów z długim włosem wiedzą, że włos ich psa wymaga przygotowania. Przed wystawą jest niezbędna kąpiel, wysuszenie włosa, by się nie filcował, często obciążenie go odżywką lub natapirowanie go.

Dobrze widziane przez sędziów jest pokazywanie psa prowadzonego na specjalnej smyczy, tzw. ringówce. Jest to krótka, cienka smycz, z jednej strony zakończona pętlą do trzymania w ręku, a z drugiej- pętlą o regulowanym obwodzie, zakładaną psu na szyję. Ważne jest, by ringówka była na tyle mocna, żeby nie pozwoliła psu na wyrwanie się, a tak cienka, że prawie niewidoczna. Powinna być dobrana kolorem do maści psa tak, by prawie ginęła na tle szyi lub była schowana we włosach.

Wyjeżdżając, zabierzmy dokumenty psa, potwierdzenie wpłaty i przyjęcia psa na wystawę oraz pamiętajmy, że od przyjazdu wystawę do wejścia na ring może upłynąć kilka godzin. Trzeba zadbać o miskę z wodą (można kupić poidełko) oraz pokarm dla psa. Pamiętajmy o  zabezpieczeniu psa przed słońcem lub niespodziewanym deszczem (zwłaszcza ras długowłosych).

Tak przygotowani, ze spakowaną torbą i szczęśliwym pięknym psem, możemy jechać na wystawę i wygrywać. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here