Jak tapetować?

1

Tapetowanie wbrew pozorom nie jest trudnym zajęciem, wymaga wprawdzie poświęcenia czasu na żmudną pracę, niemniej jednak efekty, jakie można otrzymać, mogą zadowolić nawet najbardziej wymagających.

Jeżeli tapetujemy ścianę, która jest nowo wybudowana i gładka, to znaczy, że powstała z elementów z betonu komórkowego lub innych bloczków łączonych na cienką spoinę, możemy przyklejać tapetę bezpośrednio na ścianę po zagruntowaniu.

Jeżeli ściana jest tynkowana tradycyjnie, tapetę można kłaść dopiero miesiąc po tynkowaniu, jeżeli stosowane były suche tynki, masa wypełniająca spoiny musi być wyschnięta i miejsca łączeń zeszlifowane. W obu przypadkach ścianę wcześniej należy zagruntować.

Jeśli zaś podłoże, na które planujemy kłaść tapetę, nie jest nowe, być może potrzebne będzie więcej zabiegów. Jeżeli ściana jest nierówna, bądź też kruszy się, należy ją zagruntować, po czym dodatkowo można przykleić tapetę izolacyjną. Jeżeli na ścianie widać zarysowania, należy wypełnić je zaprawą, bądź też zabezpieczyć taśmą wzmacniającą, po czym całą ścianę trzeba zagruntować. Jeżeli ściana była wcześniej pomalowana farbą olejną, klejową lub też dyspersyjną, farbę należy usunąć, a ścianę dokładnie zagruntować. Jeżeli stara farba zaczyna się złuszczać, koniecznym jest usunięcie jej przed przyklejeniem tapety. Starą tapetę także zdzieramy i gruntujemy ścianę przed nałożeniem nowej. Ściany pokryte farbą emulsyjną w dobrym stanie nie wymagają gruntowania przed przyklejaniem tapety.

Podstawowe zasady przyklejania tapet:

  • Tapety winylowe smarujemy klejem i odkładamy do nasiąknięcia kilka minut. Następnie tapetę przyklejamy do ściany
  • Tapety nietykalne nie smarujemy klejem, smarujemy natomiast ścianę. Tapety te nie wchłaniają kleju i nie rozciągają się
  • Klej nanosimy pędzlem
  • Rozpoczynamy od otworów okiennych lub narożników pomieszczeń
  • Do dociśnięcia tapety do ściany używamy wałka

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here