Jak uprawiać hiacynty w domu?

0

hiacyntNie musimy mieć ogródka, żeby cieszyć się samodzielnie uprawianymi kwiatami.

Tzw. pędzenie cebulowych roślin znane jest nie od dziś. Dotyczy nie tylko hiacyntów, ale też krokusów, narcyzów, szafirków, tulipanów. Pędzenie imituje naturalne warunki, w jakich znajdują się cebule posadzone jesienią w ogrodzie i leżące pod ziemią w chłodzie aż do wiosny.

Najlepiej kupić gotowe spreparowane cebule. Czyli trzymane najpierw w wysokiej temperaturze, potem w niskiej, tak aby upozorować przejście lata, potem część zimy i w ten sposób pobudzić je do kwitnienia.

Warto spytać w sklepie ogrodniczym, o szklane naczynia kwiatowe. Mają kształt nieco zbliżony do klepsydry. Zastąpią z powodzeniem doniczki. Kwiaty będą wyglądać ciekawiej. Do takiego naczynia należy wlać wodę i umieścić cebulę tak, żeby wypuszczone przez nią w czasie pędzenia związki korzonków znalazły się tuż nad jej powierzchnią. Następnie odstawić naczynie w chłodne i ciemne miejsce lub ewentualnie przykryć papierową torebką. Wodę należy systematycznie uzupełniać.

Gdy liście będą miały kilka cm długości, przenosimy naczynie w jasne i ciepłe miejsce, np. na parapet, pod którym jest grzejnik. Po kilkunastu dniach rozwiną się kwiaty. Jeśli dobrze zaplanujemy uprawę, możemy mieć własne krokusy, narcyzy, tulipany czy hiacynty na domowym parapecie nawet w środku zimy lub na Wielkanoc.

Jeśli tak ukierunkujemy pędzenie, żeby cebule zakwitły w marcu lub kwietniu, wiosną nie będziemy musieli zazdrościć właścicielom ogrodów. Od pewnego czasu podpędzone już i zasadzone cebulowe rośliny można już po prostu kupić. Jedne już kwitnące, inne na wcześniejszym etapie rozwoju, tylko z samymi liśćmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here