Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

2

Do wczesnego wykrywania zagrożenia pożarem w domach i mieszkaniach możemy wykorzystać czujniki dymu lub temperatury. Pożarowi towarzyszy wzrost temperatury i dym. Alarmy umożliwiają podjęcie odpowiednich działań zanim poziom zagrożenia pożarem stanie się niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi.

Czujniki temperatury dzielimy na nadmiarowe oraz różnicowe. Pierwsze reagują na wzrost temperatury powyżej ustalonego progu. Drugie wykrywają szybkie narastanie temp.

Do wykrywania dymu stosuje się czujniki jonizacyjne lub optyczne. Pierwsze wykrywają dym niemal niewidoczny dla człowieka, szybciej reagują na dym, dlatego poleca się je instalować tam, gdzie jest ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Czujniki optyczne rozpoznają gęsty dym widoczny, bez otwartego ognia. Najczęściej umieszczamy je w pobliżu kuchni.

Są też urządzenia wyposażone w obydwa rodzaje sensorów dymu, a także w dodatkowe czujniki np. temperatury, czadu, itp. Przy ustalaniu optymalnej liczby czujek ważne jest przestrzeganie poniższych zasad:

  • w budynku wielopiętrowym montujemy co najmniej jeden detektor na każdej kondygnacji,
  • pierwszą czujkę montujemy na korytarzu w pobliżu sypialni, dodatkową na klatce schodowej,
  • montujemy czujnik w sypialni, w której śpi osoba paląca papierosy, w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia elektryczne mogące być źródłem pożaru, w pomieszczeniach z kominkiem,
  • najlepszym miejscem montażu czujnika jest środek sufitu,
  • w pomieszczeniach, w których jeden z wymiarów jest większy niż 9 m (korytarz) należy zamontować czujniki na obu jego końcach.

2 KOMENTARZE

  1. System wykrywania pożaru można rozbudować dodatkowo o system oddymiania, który w trakcie pożaru automatycznie otwiera otwory oddymiające w fasadach lub w dachach budynku przez które wydostają się trujące gazy, dym i gorące powietrze. W ten sposób drogi ewakuacyjne spełniają swoją funkcję.

  2. System wykrywania pożaru, występuje w dwóch odmianach: system konwencjonalny i system adresowalny. Różną się sposobem budowy, strukturą kablową, rozległością i wielkością obiektu, w którym są montowane. Należy pamiętać że w skład systemu sygnalizacji pożaru wchodzi wiele elementów tworzących często bardzo duże i skomplikowane systemy, żeby skutecznie chronił mienie oraz życie powinien być szczegółowo zaplanowany, dobrany i zamontowany przez fachowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here