Jak uzyskać efekt okładziny kamiennej na ścianach?

2

Marmur, piaskowiec czy też trawertyn wyglądają na ścianie bardzo efektownie, jednak cena takiej dekoracji nie jest mała, a usunięcie takiej okładziny po kilku latach też nie będzie należało do najłatwiejszych.

Jeśli jednak marzy nam się piękna ściana z niepowtarzalną strukturą, wystarczy się zaopatrzyć w farbę strukturalną. Od zwykłej farby różnią się tym, że wypełniacz ma zwykle większe uziarnienie, czyli około 0,2 mm lub też w ich zawartości są dodatki podnoszące lepkość. W szerokiej gamie farb możemy wyróżnić farby akrylowe, lateksowe, które przepuszczają parę wodną oraz polioctanowinylowo-lateksowe, które nie oddychają, jednak są najtrwalsze.

Najczęściej ich konsystencja to gęsta masa, jednak występują jako proszek lub pasta, które należy zmieszać z farbą akrylową. Dodatkową zaletą jest to, że podłoże pod farbę nie musi być idealnie gładkie, idealnie ukryją niewielki pęknięcia czy nierówności, a ponadto można je myć wodą z detergentem.

W porównaniu z tynkami są dużo łatwiejsze do nakładania, a ponadto można nimi pokrywać różne podłoża – beton, tynk, płyty gipsowo-kartonowe czy drewnopochodne. Aby uzyskać ciekawą strukturę, po nałożeniu farby pędzlem, wałkiem czy szpachelką możemy używać różnych narzędzi, począwszy od gąbek, aż po zębate pace lub grzebienie.

Podczas nakładania należy pamiętać, aby farbę co pewien czas przemieszać, ponieważ wypełniacze mogą opadać na dno pojemnika. Po wyschnięciu naszą dekoracyjną powierzchnię pomalować lakierem, bejcą czy woskiem. Dzięki temu możemy uzyskać również strukturę drewna lub starego tynku. Mimo iż farba strukturalna jest droższa od farby tradycyjnej, bez problemu nałożymy ją sami, a dodatkowe efekty ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here