Jak wychować szczeniaka?

0

szczeniakNiektórzy z nas kupując małego szczeniaka nie zdają sobie do końca sprawy, jak powinni go wychować i z jakimi problemami będą mieli do czynienia. Pojawiające się sezonowe mody na niektóre rasy psów przyczyniają się do nieodpowiedniego wychowania tych zwierząt, ponieważ ludzie kupują pieska, by móc się nim pochwalić. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że nie powiadają odpowiedniej wiedzy na temat charakteru i wzorców zachowań poszczególnych ras. Jest to często główną przyczyną poważnych problemów w wychowaniu, zwłaszcza w przypadku ras objętych rejestrem ras agresywnych.

Zakup szczeniaka wiąże się z wzięciem obowiązku i wielką odpowiedzialnością. Młody piesek brudzi w wielu miejscach w mieszkaniu, dlatego od małego należy go uczyć zachowania czystości w domu oraz miejscu spania. Szczenię panicznie boi się zostawać same w domu, dlatego właściciel musi przekonać malucha, że zostawanie w domu wcale nie jest takie złe i że ukochani pańciu czy pańcia zawsze wracają.

Zacznijmy zatem od podstawowej kwestii jaką jest nauczenie pieska higieny. Przede wszystkim powinniśmy wyznaczyć psu miejsce, gdzie może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Takie miejsce robimy z kawałka starej zasłony czy poszwy lub gazety, a pod nią umieszczamy folię po to, by piesek załatwiając się nie zabrudził podłogi. Tak przygotowane miejsce wykładamy najlepiej blisko drzwi wyjściowych z mieszkania. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest metoda nagród- każde wypróżnienie się w wyznaczonym przez właściciela miejscu powinno być pochwalone. Nie można karać pieska chwytając go za kark i wtykać mu noska w odchody, ponieważ sprawi to, że straci on zaufanie do właściciela i zacznie się załatwiać pod jego nieobecność.

Pamiętajmy, że szczeniaki uczą się jak dzieci. Najlepszą lekcją jest pochwała i nagroda, natomiast zbyt brutalne karcenie malucha może spowodować, że wyrośnie on na psa bojaźliwego i bardzo uległego, albo, co gorsze, na psa agresywnego.

Od momentu wprowadzenia do nowego domu po raz pierwszy, szczenię powinno być uczone zostawania samego w domu. Właściciele psów, którzy nie nauczyli tego swoich maluchów, wiedzą, jakie są tego konsekwencje zwłaszcza, jeśli mieszkają w bloku. Podczas nieobecności swojej ludzkiej części rodziny piesek często rozpacza całymi godzinami tak, że uprzykrza życie sąsiadom.

Jaki jest najlepszy sposób na oswojenie się szczeniaka z „samotnością”? Można zostawiać zwierzę samo na chwilkę na przykład w innym pokoju i nagradzać jego zachowanie za każdym razem, kiedy piesek będzie spokojny. Uczy to psa niezależności uczuciowej od właściciela. Nauczony pies ma świadomość, że właściciel zawsze wróci.

Kiedy problemem jest szczenię, które gryzie i niszczy wszystko, co wpadnie mu w zęby, warto zastanowić się, w jakim wieku jest piesio. Jeśli jest w wieku około czterech miesięcy, to naturalne zachowanie, ponieważ wiąże się ze zmianą zębów z mlecznych na stałe. Szczenię rozładowuje tym zachowaniem napięcia powstałe w organizmie, a także likwiduje podrażnienie dziąseł. Należy zatem zabezpieczyć mieszkanie i swoje rzeczy oraz zapewnić szczeniakowi takie zabawki, które będzie mógł gryźć do woli.

Należy wiedzieć, że szczenię w wieku około ośmiu miesięcy przeżywa okres dojrzewania, a w związku z tym kryzys młodzieńczy (tzw. „burzę hormonów”). Pies w tym wieku może się wydawać złośliwy. W wieku od 6. do 9. miesiąca życia nasz maluch dojrzewa, zatem będzie chciał pokazać (tak samo jak dojrzewający nastolatek), że to on jest jednostką dominującą w domu. Niestety, jest to naturalne i każdy właściciel musi wiedzieć, jak należy sobie radzić z psem w takim wieku. Konsekwencja w wychowaniu i dyscyplinowaniu psa jest tu sprawą kluczową. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji, ze ulegniemy psu, ponieważ w takim wypadku szczenię poczuje, iż jest wyżej w hierarchii domowej i właściciel będzie miał coraz większe problemy wychowawcze z psem.

Mimo, iż wychowanie szczeniaka jest rzeczą niezwykle trudną dla każdego właściciela, jest to możliwe. Należy pamiętać przede wszystkim o konsekwencji w działaniu i o tym, żeby nie karcić i nie karać malucha za mocno. Powodzenia w wychowywaniu szczeniąt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here