Jak wyczyścić grzyb na elewacji?

0

grzyb na elewacjiJeżeli na elewacji domu zaczynają się pojawiać zielone wykwity glonów, należy jak najszybciej przystąpić do oczyszczenia, ponieważ na zazielenieniach będą się rozwijać grzyby i pleśń.

Najczęściej zaatakowana przez grzyb jest słabo oświetlona, czyli północna ściana. Na ich rozwój ma wpływ także wilgoć, bliska obecność drzew czy krzewów, nieszczelność dachu lub rynien.

Zanim przystąpimy do oczyszczania i usuwania grzyba, powinniśmy zlikwidować przyczynę korozji biologicznej. W przeciwnym wypadku, będzie się on skutecznie odnawiał. Dom nie powinien być narażony na działanie wilgoci i wody – w tym celu musimy zreperować dach, rynny, parapety, a także hydroizolację. Może się zdarzyć, że konieczne będzie ułożenie drenażu wokół budynku. Następnie należy dokładnie oczyścić powierzchnię – w tym celu brud i odbarwienie usuwamy szczotką stalową. Jeśli grzyb jest głęboko zakorzeniony należy skuć tynk aż do samego muru, a także dookoła zagrzybienia. Jeżeli elewacja jest dodatkowo zatłuszczona, trzeba użyć specjalnych detergentów.

Po tych czynnościach można przejść do odkażania preparatem glonobójczym i grzybobójczym, który nakładamy pędzlem lub wałkiem. W zależności od stopnia zagrzybienia, preparat nanosimy nawet kilkakrotnie, przy czym powierzchnia powinna być zabezpieczona przed deszczem podczas wykonywania prac. Po 48 godzinach elewację można zabezpieczyć środkiem hydrofobizującym. Następnie ścianę można zamalować farbą silikonową lub silikatową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here